Dispeptik şikayeti olan orta yaş üzeri hastalarda prekanseröz lezyonların varlığı ve bunun helicobacter pylori ile ilişkisi
The precense of precancerous lesions in patients over medium age with dispeptic complaints and its relationship with helicobacter pylori
  1. Tez No: 866043
  2. Yazar: CÜNDÜLLAH TORUN
  3. Danışmanlar: PROF. İLYAS TUNCER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
AMAÇ: Helicobacter pylori (H.pylori) midede kronik gastrit, atrofi, intestinal metaplazi, displazi ve nihayetinde intestinal tip adenokansere neden olan infeksiyöz bir hastalıktır. Çalışmamızda orta yaşın üzerinde, dispepsi yakınması ile üst gastrointestinal sistem (GİS) endoskopisi uygulanan bireylerde; birden fazla lokalizasyondan alınan biyopsilerde premalign lezyonların saptanması ve bunun H.pylori ile ilişkisini belirlemek amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEMLER: Prospektif kesitsel nitelikteki araştırmaya dahiliye ve gastroenteroloji polikliniklerine 1 aydan uzun süreli dispeptik şikayetler ile başvuran 40 yaş ve üzeri hastalar dahil edildi. Endoskopi ile mideden belirlenen 5 bölgeden (antrum küçük kurvatur (AKK), antrum büyük kurvatur (ABK), incisura angularis (İA), korpus küçük kurvatur (KKK) ve korpus büyük kurvatur (KBK)) biyopsiler alındı. Antrumdan alınan ilk biyopsi hızlı üreaz testi (CLO test) için kullanıldı. Biyopsi örnekleri hematoksilen-eosin (H&E) boyası, Periodic acid schiff-alcian blue (PASAB) ve Giemsa histokimyasal boyası ile boyandı ve Sydney Klasifikasyonu'na göre değerlendirildi. H.pylori varlığı; fekal antijen testi ile saptandı. BULGULAR: Çalışmaya 40 yaş ve üzeri 97 hasta dahil edildi. Hastaların 57'si (%58.8) kadındı. Genel yaş ortalamaları; 51.9 ±8.6, genel yaş aralığı 40-79 olarak saptandı. Hastaların 37'sinde (%38) H.pylori pozitif saptandı. Tek bir bölgeden alınan biyopsi ile Güncellenmiş Sydney Sistemi'ne uygun biyopsi alınması arasında H.pylori tanısında anlamlı fark izlenmedi. Hızlı üreaz testinin sensitivitesi ve spesifitesi sırası ile; %91.8 ve %95 olarak görüldü. Hastaların 41'inde (%42.3) intestinal metaplazi tespit edildi. Elli yaşın altındaki hasta grubu ile kıyaslandığında, 50 yaş ve üzeri hasta grubunda komplet ve inkomplet metaplazi sıklığının fazla olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Helicobacter pylori (H.pylori) is an infectious disease that causes chronic gastritis, atrophy, intestinal metaplasia, dysplasia and eventually intestinal type adenocarcinoma in the stomach. In our study, in individuals above middle age who underwent upper gastrointestinal system (GIS) endoscopy with complaints of dyspepsia; it was aimed to detect premalign lesions in biopsies taken from more than one localization and to determine its relationship with H.pylori. MATERIAL AND METHOD: The prospective cross-sectional study included patients aged 40 and over who presented to internal medicine and gastroenterology outpatient clinics with dyspeptic complaints for more than 1 month. Biopsies were taken from 5 regions: Antrum small curvature, antrum greater curvature, incisura angularis, corpus small curvatur and corpus greater curvature. The first biopsy taken from the antrum was used for the rapid urease test (CLO test). Biopsy specimens were stained with hematoxylin-eosin (H&E) stain, periodic acid schiff-alcian blue (PASAB) and Giemsa histochemical stain and evaluated according to Sydney Classification. Presence of H.pylori was detected by fecal antigen test. RESULTS: Ninety-seven patients aged 40 and over were included in the study. 57 of the patients (58.8%) were women. Mean age was 51.9 ± 8.6, and the general age range was 40-79. H.pylori was positive in 37 (38%) of the patients. There was no significant difference in the diagnosis of H.pylori between biopsy taken from a single site and taking biopsies in accordance with the Updated Sydney System. The sensitivity and specificity of the rapid urease test were 91.8% and 95%, respectively. Intestinal metaplasia was detected in 41 (42.3%) of the patients. When compared with the patient group under the age of 50, it was observed that the frequency of complete and incomplete metaplasia was higher in the patient group 50 years and older.