Öğretmenlerin öz liderlik algısı ile mobbing yaşama düzeyi arasındaki ilişki ve bazı değişkenlere göre incelenmesi
The relationship between teachers' self leadership perception and mobbing that teachers experience and investigation according to some variables
- Tez No: 841332
- Danışmanlar: PROF. DR. NECATİ CEMALOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırmanın amacı; öğretmenlerin öz liderlik algısı ile mobbing yaşama düzeyleri arasındaki ilişkiyi saptamak ve bazı değişkenlere göre incelemektir. Bu amaç doğrultusunda araştırmada nicel yöntem kullanılmış, araştırmanın deseni olarak ilişkisel tarama yöntemi belirlenmiştir. 367 öğretmenden oluşan örneklem grubu seçkisiz örnekleme yöntemlerinden basit seçkisiz örnekleme yöntemiyle belirlenmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu”,“Öz Liderlik Ölçeği”ve“Olumsuz Davranışlar Ölçeği (NAQ)”kullanılmıştır. Veri analiz tekniği olarak veri dağılımın normal dağılım gösterdiği tespit edildikten sonra parametrik testler kullanılmıştır. Fark testleri için t-testi ve ANOVA; korelasyon analizi için ise Pearson korelasyonu kullanılmıştır. Yapılan analiz sonucunda; öğretmenlerin öz liderlik algıları yüksek; mobbing yaşama düzeyleri düşük düzeydedir. Öğretmenlerin öz liderlik algısı ile mobbing yaşama düzeyi arasında düşük düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Öz liderlik alt gruplarının Mesleğe Yönelik Tehdit alt grubunu negatif bir şekilde etkilediği ve Aşırı İş Yükü alt boyutunu anlamlı bir şekilde yordadığı bulgusuna ulaşılmıştır. Demografik özelliklere göre yapılan inceleme sonucunda; öğretmenlerin öz liderlik algısının ve mobbing yaşama düzeyinin cinsiyet, medeni durum ve mesleği sevme değişkenine göre anlamlı farklılık göstermediği belirlenmiştir. Kıdem değişkenine göre öğretmenlerin öz liderlik algısında farklılaşma beklenirken; mobbinge maruz kalma düzeyinde farklılaşmaya rastlanmamaktadır. Yaş değişkenine göre öğretmenlerin öz liderlik algıları genç öğretmen grubunda anlamlı bir farklılık gösterirken; mobbing yaşama düzeyinde farklılık göstermemektedir. Öğretmenlerin öz liderlik algıları kademe değişkenine göre incelendiğinde, ilköğretim kademesinde çalışan öğretmenlerin en fazla ortalamaya sahip olduğu tespit edilirken; mobbing yaşama düzeyleri ile kademe değişkeni arasında anlamlı bir farklılaşmaya rastlanmamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to determine the relationship between teachers' self leadership perception and mobbing that teachers experience and to examine them according to some variables. For this purpose, the quantitative method was followed in the research and the correladional survez model was determined as the research design. The sample group consisting of 367 teachers was determined by the simple random sampling method, one of the random sampling methods.“Personal Information Form”,“Self Leadership Questionnaire”and“Negative Acts Questionnaire-NAQ”were used as data collection tools in the research. As a data analysis technique, after it was determined that the data distribution showed normal distribution, parametrictests were used. T-test and ANOVA for difference tests; Pearson correlation was used for correlation analysis. As a result of the analysis; teachers have high self-leadership perceptions; mobbing experience levels were detected at a low level. It was determined that there was a low-level significant relationship between teachers' self-leadership perception and the level of mobbing experience. It was found that self-leadership strategies negatively affected the Threat to Occupation sub-groupand significantly predicted the Work Excessive Work load sub-dimension. As a result of the analysis made according to demographic characteristics, it was determined that teachers' self-leadership perception and mobbing experience level did not differ significantly according to gender, marital status and liking for the profession. While determining the differentiation in teachers' self-leadership perceptions according to the seniority variable; there is no difference in the level of exposure to mobbing. According to the the age variable, while teachers' self-leadership perceptions show a significant difference in the young teacher group; there is no difference in mobbing experience level. When teachers' self-leadership perceptions were examined according to the level variable, it was determined that teachers working at the primary education level had the highest average; there is no significant difference between mobbing experience levels and the grade variable.