Mechanical characterization of tungsten carbide cutting tool steels under extreme conditions
Ekstrem koşullar altında tungsten karbür kesici takım çeliklerinin mekanik karakterizasyonu
  1. Tez No: 841353
  2. Yazar: FURKAN SEÇERDİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZHAN AVCIATA, PROF. DR. YGNACİO PASTOR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Malzeme Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu yüksek lisans tezinin amacı, kesici takım endüstrisinde kullanımı için tungsten karbürün mekanik karakterizasyonudur. Talaşlı imalat işlemleri sırasında kesici takımlar, sürtünme ve uygulanan yükler sonucunda yüksek sıcaklıklarda çalışır. Bu malzemeler, geniş bir sıcaklık aralığında yüksek tokluk, sertlik ve aşınma direnci göstermelidir. Tungsten karbür kesici takım çelikleri, olağanüstü sertlikleri, aşınma dirençleri ve yüksek sıcaklık kararlılıkları sayesinde işleme endüstrisinde önemli bir rol oynamıştır. Bununla birlikte, modern üretimde artan verimlilik talebi, bu malzemeleri yüksek sıcaklıklar, agresif işleme ortamları ve yüksek hızlı kesme gibi aşırı koşullar altında çalışmaya itmiştir. Bu çalışma, tungsten karbür kesici takım çeliklerinin performanslarını ve kullanım ömürlerini optimize etmek için gerekli bilgileri sağlamak üzere bu tür aşırı koşullar altında mekanik karakterizasyonuna odaklanmaktadır. Bu çalışmadan elde edilen bulgular sadece tungsten karbür kesici takım çeliklerinin temel mekanik davranışlarına ışık tutmakla kalmayıp, aynı zamanda aşırı işleme koşullarının yaygın olduğu endüstrilerde takım tasarımı ve seçimi için pratik rehberlik sunmaktadır. Bu araştırma, imalat sektöründe kesici takımların performansını ve dayanıklılığını artırmaya yönelik devam eden çabalara katkıda bulunmakta, sonuçta proses verimliliğini artırmakta ve üretim maliyetlerini düşürmektedir. Yapısal içerikleri birbirine yakın olan ve farklı boyutlardaki tungsten karbür numunelerin yüksek sıcaklıktaki davranışları incelendi. Bu nedenle çalışma planı, 25 ila 800 °C arasında sertlik özellikleri ile birlikte pürüzsüz ve önceden çatlamış numuneler üzerindeki eğilme yükleri altındaki performansı içerecektir.
Özet (Çeviri)
The objective of this master thesis is the mechanical characterization of tungsten carbide for its use in the cutting tool industry. During machining operations, cutting tools work at high temperatures, as a result of friction and applied loads. These materials should exhibit high toughness, hardness, and wear resistance over a wide range of temperatures. Tungsten carbide cutting tool steels have played a pivotal role in the machining industry, thanks to their exceptional hardness, wear resistance, and high-temperature stability. However, the demand for increased efficiency in modern manufacturing has pushed these materials to operate under extreme conditions that include elevated temperatures, aggressive machining environments, and high-speed cutting. This study focuses on the mechanical characterization of tungsten carbide cutting tool steels under such extreme conditions to provide essential insights for optimizing their performance and lifespan. The findings from this study not only shed light on the fundamental mechanical behavior of tungsten carbide cutting tool steels but also offer practical guidance for tool design and selection in industries where extreme machining conditions are prevalent. This research contributes to the ongoing efforts to enhance the performance and durability of cutting tools in the manufacturing sector, ultimately improving process efficiency and reducing production costs. The high-temperature behavior of tungsten carbide samples with similar structural contents but different dimensions was observed. The work plan will therefore include the performance under bending loads, on smooth and pre-cracked specimens together with hardness properties from 25 to 800 °C.