Investigation of spectroscopic and some electronic properties of (e)-4-((4-chlorophenylimino) methyl) phenol schiff base by dft method
(E)-4-((4-klorofenilimino)metil)fenol schiff bazının spektroskopik ve bazı elektronik özelliklerinin dft yöntemi ile incelenmesi
  1. Tez No: 841352
  2. Yazar: HUSSEIN ABDULLAH HUSSEIN HUSSEIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMİT ALYAR, PROF. DR. MUSTAFA KEMAL ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Schiff bazları ilk defa 1864 yılında Alman kimyager H. Schiff tarafından sentezlenmiştir. 1933 yılında ise Pfeiffer tarafından ligand olarak kullanılmıştır. Schiff bazı kompleksleri Bazı ilaçların hazırlanmasında, boyar maddelerin üretiminde, elektronik endüstrisinde, plastik sanayinde, tarım alanında, kozmetik ve polimer üretiminde, analitik kimyada ve sıvı kristal teknolojisi gibi çeşitli dallarda gittikçe artan öneme sahip maddelerdir. Son yıllarda ise Schiff bazı komplekslerinin antikanser aktivite göstermesi özelliğinden dolayı tıp dünyasındaki önemi giderek artmaktadır ve kanserle mücadelede reaktif olarak kullanılması araştırılmaktadır. Bu çalışma, (E)-4-((4-klorofenilimino)metil)fenol Schiff bazının spektroskopik ve elektronik özelliklerini yoğunluk fonksiyonel teorisi (DFT) ve 6-311++G(d,p) temel seti kullanarak teorik olarak incelemeyi amaçlamaktadır. Schiff bazı bileşiğinin yapısı FT-IR,1H-NMR ve 13C- NMR spektroskopisi ile teorik olarak aydınlatıldı. Bileşiğin yapısı B3LYP/6-311++G(d,p) teori düzeyinde optimize edildi. Optimizasyon hesabından sonra harmonik frekans hesabı yapıldı ve hesaplama sonucunda negatif frekans görülmediği için molekülün kararlı yapıda olduğu anlaşıldı. (E)-4-((4-klorofenilimino)metil)fenol Schiff bazının literatürde kristal verileri olmadığı için benzer moleküllerin yapısal parametreleri ile karşılaştırılması yapıldı ve deneysel verilerle uyumlu sonuçlar elde edildiği görüldü. Titreşim frekanslarının işaretlemeleri yapıldı ve hesaplanan teorik frekans değerlerinin deneysel spektrumlarla iyi bir uyum içinde olduğu görüldü. Hesaplanan NMR kimyasal kaymalarının da deneysel değerlerle iyi bir uyum içinde olduğu bulundu. Ayrıca, Schiff bazının HOMO-LUMO moleküler orbital enerjileri ile doğrusal olmayan optik (NLO) özellikleri hesaplandı ve önemli ölçüde NLO aktivitesine sahip olduğu bulundu. Son olarak, elektrofilik ve nükleofilik saldırıların reaktivitesini ve potansiyel bölgelerini incelemek için moleküler elektrostatik potansiyel (MEP) analizi yapıldı. Bu çalışmanın sonuçları, (E)-4-((P-tolilimino)metil) fenil akrilat Schiff bazının spektroskopik ve elektronik özelliklerine ilişkin değerli bilgiler sağlar ve gelecek vaat eden optik ve elektronik özelliklere sahip yeni organik materyallerin tasarlanmasında faydalı olabilir.
Özet (Çeviri)
Schiff bases were first synthesized in 1864 by German chemist H. Schiff. It was used as a ligand by Pfeiffer in 1933. Schiff base complexes are substances of increasing importance in various branches such as the preparation of some drugs, the production of dyestuffs, the electronics industry, the plastics industry, agriculture, cosmetics and polymer production, analytical chemistry and liquid crystal technology. In recent years, the importance of Schiff base complexes in the medical world has been increasing due to their anticancer activity and they have been used as reagents in the fight against cancer. This study aims to theoretically investigate the spectroscopic and electronic properties of (E)-4-((4-chlorophenylimino)methyl)phenol Schiff base using density functional theory (DFT) and the 6-311++G(d,p) basis set. . The structure of the Schiff base compound was theoretically elucidated by FT-IR, 1H-NMR and 13C-NMR spectroscopy. The structure of the compound was optimized at the B3LYP/6-311++G(d,p) theory level. After the optimization calculation, the harmonic frequency calculation was made and it was understood that the molecule was in a stable structure since no negative frequency was observed as a result of the calculation. Since the (E)-4-((4-chlorophenylimino)methyl)phenol Schiff base does not have crystal data in the literature, it was compared with the structural parameters of similar molecules and it was seen that the results were compatible with the experimental data. The vibration frequencies were marked and it was seen that the calculated theoretical frequency values were in good agreement with the experimental spectra. The calculated NMR chemical shifts were also found to be in good agreement with the experimental values. Also, nonlinear optical (NLO) properties of Schiff base with HOMO-LUMO molecular orbital energies were calculated and found to have significant NLO activity. Finally, the molecular electrostatic potential (MEP) analysis was performed to study the reactivity and potential sites of electrophilic and nucleophilic attacks. The results of this study provide valuable insights into the spectroscopic and electronic properties of the (E)-4-((4-chlorophenylimino)methyl)phenyl acrylate Schiff base and could be useful in designing novel organic materials with promising optical and electronic properties.