Kompleks pişirici cihaz grupları için montaj temelli üretim yürütme sisteminin oluşturulması
Constituting the assembly based manufacturing execution system for complex cooking appliance groups
  1. Tez No: 841357
  2. Yazar: BORA TARIMTÖRÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABRİ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada bir pişirici cihaz olan ankastre fırını temel alarak kompleks bir pişirici cihazın montaj adımları sistematik bir yapıya getirilmiştir. Montajda kullanılan bileşenler tasarım ürün ağaçlarından elde edilmiştir. Tasarım ürün ağaçlarındaki montajda kullanılan bileşenlerin tespit ederken bileşenlerin satın alma, tedarik ve kullanım türüne göre sınıflandırılmıştır. Bileşenin yapısını göz önünde bulundurarak parça, bağlantı, kimyasal, kaynaklı parça, hayalet grup, üst grup, sistem ve ürün olarak tasarım ürün ağaçlarında sınıflandırma yapılmıştır. Montajda kullanıldığı tespit edilen bileşenlerden birbiri ile kullanılan bileşen grupları elde edilmiş ve operasyon adı verilmiştir. Operasyonlar üç farklı grupta sınıflandırılan parça, bağlantı ve kimyasal bileşenlerinden oluşturulmuştur. Kod yapısı sayesinde operasyonların ürün içerisindeki konumu netlik kazanmıştır. Bir bileşenin bir üründe hangi kısımlarda geçtiği adreslenmiştir. Operasyonların konumları diğer operasyonlar ile olan ilişkileri referans alınarak farklı bir kod yapısı ile nitelendirilmiştir. Bu sayede operasyonlar arası öncül, ardıl ve paralel montaj edilebilirlik netleştirilmiştir. Seri üretim ve prototip üretim aşamasında montaj sırasının çıkartılması operasyonlara bağlı kod yapısı ile sağlanmıştır. Sistematik kod yapısı sayesinde montaj süresince yapılan hazırlık ve süreçlerde çalışmanın sonucu olarak prototip toplamada 10 adet toplanan üründe %17 hızlı sonuç vermiştir. İstenen prototiplerde %3 doğruluk oranı artmıştır. Seri üretimdeki operasyon değişiminde %78 süreden kazanç sağlanmıştır. Tempo hesabı çalışmalarında 6 adet fırının değişmesine bağlı olarak yapılan hazırlıklarda %93 oranında iyileşme görülmüştür. 3D model kullanmanın avantajı olarak prototip ya da seri üretim aşamalarındaki tamamlanan operasyon yapılacak operasyon, eksik bileşeni olan operasyon ve arızalı operasyon bilgileri de üretim süreci boyunca görselleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the assembly steps of a complex cooking device have been brought into a systematic structure, based on the built-in oven, which is a cooking device. The components used in assembly were obtained from design product trees. While determining the components used in the assembly in the design product trees, they are classified according to the type of purchase, supply and use of the components. Considering the structure of the component, classification has been made in the design product trees as part, connection, chemical, welded part, ghost group, parent group, system and product. Component groups used with each other were obtained from the components determined to be used in the assembly and were called operations. Operations are composed of parts, connections and chemical components classified in three different groups. Thanks to the code structure, the position of the operations within the product has become clear. The parts in which a component is used in a product are addressed. The locations of the operations are characterized with a different code structure, with reference to their relationships with other operations. In this way, the primary, secondary and parallel mountability between operations has been clarified. Removing the assembly order during the mass production and prototype production phases is provided by the code structure depending on the operations. Thanks to its systematic code structure, as a result of working in the preparations and processes during assembly, the prototype collection yielded 17% faster results in 10 collected products. The accuracy rate increased by 3% in the desired prototypes. A 78% time saving was achieved in the operation change in mass production. In the tempo calculation studies, a 93% improvement was observed in the preparations made due to the change of 6 ovens. As an advantage of using a 3D model, information about the completed operation to be performed, the operation with missing components, and the faulty operation in the prototype or mass production stages are also visualized throughout the production process.