Doğrusal olmayan pseudo-hiperbolik denklemleri için başlangıç sınır değer problemleri
Initial boundary value problems for non-linear pseudo hy perbolic equations
  1. Tez No: 84136
  2. Yazar: MASTANEH HOUSHIYARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VARGA KALANTAROV
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada, Doğrusal olmayan pseudo-hiperbolik denklemin, başlangıç sınır değer probleminin çözümlerinin, daha önce yapılmış çalışmalardan daha zayıf koşullar altında bir yangrup ürettiği ve bir çekiciye sahip olduğu gösterilmiş ve bu çekicinin fraktal boyutunun sonlu olduğu ispatlanmıştır. Son kesimde, bu problemin her çözümünün sonlu tane belirleyici fonksiyonellerle tanımlanabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis the global behaviour of solutions to initial-boundary value problem for nonlinear pseudohyperbolic equations is investigated under some growth restrictions, which are weeker than in previews studies, it is proven that the semigroup, generated by the initial boundary value problem for a class of nonlinear pseudo hyperbolic equations has a global attractor. It is shown that the obtained attractor has proven that each solution of the considered problem asymptotically can be uniquelly determined by finitely many deterministic functionals.