Meslek yüksekokullarında görev yapan öğretim elemanlarının serbest zamanlarını değerlendirmeleri açısından örgütsel vatandaşlık davranışlarının incelenmesi
Examining the organizational citizenship behaviors of faculty members working in vocational schools in terms of evaluating their free time
- Tez No: 841360
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA SAİD ERZEYBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Örgütsel vatandaşlık, kişinin üyesi olduğu örgütün hedeflerine ulaşabilmesi için görev kapsamının ötesinde ekstra sorumluluk üstlendiği bir kavramdır. Akademisyenlik, toplumsal gelişimi destekleyici ve eğitim alanına destek sağlayan özel bir meslektir. Bu nedenle misyonun titizlikle yürütülmesi kamuoyu açısından çok önemlidir. Akademisyenlerin görevlerini akılcı bir şekilde yerine getirebilmeleri için kişisel sağlıklarının sağlanması zorunlu bir şarttır. Bunun nedeni ise ancak bu şartı sağlayarak memurların kendilerini işlerine konu haline getirmeleridir. Bu zorunluluk akademisyenlere çalışma sürelerinin yanı sıra kişiliklerini geliştirebilmeleri için kendilerine ayırabilecekleri yeterli boş zamanların tanınmasıyla giderilebilir. Bu bağlamda bu araştırmanın amacı; meslek yüksekokulunda görev yapan öğretim elemanlarına serbest zaman kavramının ne ifade ettiği, onların serbest zaman etkinliklerini ortaya çıkarmak, ayrıca, öğretim elemanlarının örgütsel vatandaşlık düzeylerinin bazı demografik özelliklere göre (cinsiyet, gelir vs.) farklılık gösterip göstermediğini ve öğretim elemanlarının serbest zaman etkinliklerine göre örgütsel vatandaşlık düzeylerinin değişip değişmediğini ortaya çıkarmaktır. Araştırmanın evrenini Giresun Üniversitesi'nin M.Y.O.'da görev yapan öğretim elemanları oluşturmaktadır. Çalışmada örnekleme tekniği olarak Yargısal Örnekleme Yöntemi tercih edilmiştir. E-mail yoluyla anket formu hazırlanarak 138 öğretim elemanından veriler toplanmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, AFA ve MANOVA Analizi yapılmıştır. Araştırmanın sonucunda ise öğretim elemanlarının medeni hallerine göre sivil erdem ve vicdanlılık alt boyutunda anlamlı farklılık bulunmuştur. Ayrıca, öğretim elemanları açısından serbest zamanın neyi ifade ettiğine göre sivil erdem ve vicdanlılık ve sportmenlik ve nezaket alt boyutlarında anlamlı farklılık bulunmuştur. Bulunan sonuçlara göre de yorumlamalar yapılmış ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Organizational citizenship is a concept in which a person assumes extra responsibility beyond the scope of his/her duty in order to achieve the goals of the organization of which he is a member. Being an academic is a special profession that supports social development and provides support to the field of education. Therefore, it is very important for the public that the mission be carried out meticulously. Ensuring the personal health of academics is a mandatory condition for them to perform their duties rationally. The reason for this is that only by meeting this condition can civil servants make themselves the subject of their work. This obligation can be met by providing academics with sufficient free time to develop their personalities in addition to their working hours. In this context, the aim of this research is to reveal what the concept of free time means to vocational school members working in vocational schools, to reveal their free time activities, and also to determine whether the organizational citizenship levels of vocational school members differ according to some demographic characteristics (gender, income, etc.) and to determine the organizational citizenship levels of vocational school members according to their free time activities and to reveal whether the levels have changed or not. The population of the research consists of vocational school members working at Giresun University's Vocational School. Judgmental Sampling Method was preferred as the sampling technique in the study. Data was collected from 138 vocational school members by preparing a survey form via e-mail. Descriptive statistics, EFA and MANOVA Analysis were used to analyze the data. As a result of the research, a significant difference was found in the civic virtue and conscientiousness sub-dimensions according to the marital status of the vocational school members. In addition, significant differences were found in the sub-dimensions of civic virtue and conscientiousness, and sportsmanship and courtesy, depending on what free time means for vocational school members. According to the results, interpretations were made and suggestions were made.