Meslek yüksekokulları tekstil/konfeksiyon programının öğrenci ve öğretim elemanları görüşlerine göre değerlendirilmesi
Evaluation of vocational schools textile/clothing program according to student and academic staff perceptions
- Tez No: 333530
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMİHA AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Giyim Endüstrisi, Education and Training, Clothing Industry
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Teknolojide yaşanan hızlı değişme ve gelişmeler, pazarların küreselleşmesi, iletişimin artması, bilgi alışverişinin ve ulaşımın kolaylaşması, serbest ticaret engellerinin kaldırılması yönündeki gelişmeler ülkelerin ulusal ekonomilerini etkilemiş ve rekabeti ön plana çıkarmıştır. İşletmelerin ürettikleri çok çeşitli mal ve hizmeti zamanında ve kaliteli olarak teslim etmek konusunda daha duyarlı olmaları, teknolojiyi anlayan, yorumlayan, uygulayabilen, verimli ve kaliteli mal ve hizmet üretebilen yüksek nitelikli iş gücünü, kaynakların etkili ve verimli kullanımını, en az kaynak kullanarak en çok yarar sağlama ilkesinin hayata geçirilmesini ön plana çıkarmıştır. Eğitim sisteminin görevi toplumsal kalkınmayı gerçekleştirecek nitelikli işgücünün yetiştirilmesini sağlamaktır. Meslek yüksekokullarının görevi ise endüstrinin ihtiyaç duyduğu ara kademe insan gücünü yetiştirmektir.MEB-YÖK Meslek Yüksekokulları Program Geliştirme Projesi? adı ile 10 Aralık 2001 tarihinde bir proje başlatılmıştır. Geliştirilen programlardan biri de Tekstil Programı'dır. Daha önce meslek yüksekokullarında tekstil alanında 15 program altında öğretim sürdürülmekte iken bu çalışmanın sonucunda 7 dal olarak Tekstil Programı adı altında birleştirilmiştir.Araştırmanın amacı ?MEB-YÖK Meslek Yüksekokulları Program Geliştirme Projesi? adı ile başlatılan proje kapsamında yer alan 2002 Öğretim Yılında uygulanmaya başlayan Meslek Yüksekokulları Tekstil/Konfeksiyon Programının öğretim elemanları ve öğrencilerin görüşlerine göre değerlendirilmesiyle programın geliştirilmesine yönelik öneriler sunmaktır.Bu amaçla araştırma verileri Meslek Yüksekokulları Tekstil/Konfeksiyon Programlarındaki öğretim elemanları ve öğrencilerinin görüşleri anket yolu ile toplanmış, ayrıca bu programdan mezun olan öğrencilerin başarı ortalamaları ile meslek lisesindeki başarı ortalamaları örneklem grubu içindeki meslek yüksekokullarından istenmiştir. Araştırmada betimleme yöntemi kullanılmış, olup kuramsal çerçevenin oluşturulması için ilgili literatür taranmıştır.Araştırmanın evreni meslek yüksekokulları Tekstil/ Konfeksiyon Programına 2004?2005 yılından itibaren kayıt yaptıran II.sınıf öğrencileri, ve bu program da görevli öğretim elemanları ile Tekstil/Konfeksiyon Programı 2004 mezunu öğrencilerinin meslek lisesi başarı ortalamaları ile MYO başarı ortalamaları oluşturmuştur.Araştırmanın örneklemini 2004 DGS kılavuzuna göre Tekstil/Konfeksiyon Programının bulunduğu 84 meslek yüksekokulundan rasgele(random) seçilmiş 24 meslek yüksekokulu Tekstil /Konfeksiyon Programlarındaki II. sınıf öğrencileri ve bu programda görevli öğretim elemanları oluşturmaktadır. Rasgele seçilen bu 24 okuldan sınavsız geçiş yapan 2004 Tekstil/Hazır Giyim mezunu öğrencilerin MYO not ortalamaları ile meslek lisesi not ortalamaları istenmiştir.Meslek Yüksekokulları Tekstil /Konfeksiyon programında öğrenim gören ikinci sınıf öğrencilerine uygulanarak elde edilen anket sayısı 413'tür.Bu programda görevli öğretim elemanlarına uygulanan anket sayısı ise toplam 67'dir.Araştırma gruplarına uygulanan anketlerin geri gelme oranı öğrenci anketlerinde % 76, öğretim elemanları anketlerinin ise %67'dir.Öğrenci ve öğretim elemanlarına uygulanan anketlerin çözümlenmesi için SPSS (Statistical Package For Social Sciences) 11.0 Paket programı kullanılarak analizleri yapılmıştır. Verilerin analizinde sayı, yüzde, aritmetik ortalama, standart sapma, ki-kare bağımsızlık testi ile korelasyon analizi tekniğinden faydalanılmıştır. Bulgular tablolar halinde sunulmuş ve yorumlanarak öneriler geliştirilmiştir.Araştırma bulgularından bazıları; Sınavsız geçiş yapan öğrenciler Tekstil/Konfeksiyon programını ÖSYS kılavuzlarında yer almamasından dolayı bilgi edinmek için çeşitli kaynaklara başvurmaktadır. Öğrencilerin Tekstil alt programına yerleştirilmeleri MYO'larda farklı yöntemlerle yapılmaktadır. Uygulanan ki-kare testi meslek derslerinin yeterlilikleri hakkında öğrenci ve öğretim elemanlarının farklı düşündükleri ortaya çıkmıştır. Öğrenciler Bilgisayar I-II dersinin konularını yetersiz olarak değerlendirirken öğretim elemanları ise konuları yeterli olarak değerlendirmişlerdir. Matematik I-II dersinin süresini öğrenciler yeterli bulurken öğretim elemanları ise azaltılması gerektiği yönünde görüş bildirmişlerdir. Meslek derslerinin işlenişi hakkında öğrenciler öğretim elemanlarını kısmen yeterli olarak değerlendirmişlerdir. Öğrenme ve öğretme ortamıyla ilgili öğrenci ve öğretim elemanları okulda uygulama yapılan alanları, araç- gereç sayısını ve okul çevresindeki sosyal tesisleri yetersiz olarak değerlendirmişlerdir. Öğretim elemanlarının program uygulamaya konulmasından sonra öğrenci ve öğretimde meydana gelen değişikliklerle ilgili görüşleri içinde en önemlisi öğrencinin öğrenme gücünün azaldığı yönünde belirttikleri görüştür. Öğretim elemanları sınavsız geçiş sistemi ile birlikte sınavsız geçiş yapan öğrencilerin başarılarının azaldığı ve farklı alanlardan gelen öğrenci sayılarının arttığı yönünde düşünmektedirler. Ayrıca öğrencilerin lise ve üniversitedeki başarıları arasındaki ilişkiye bakıldığında öğrencilerin meslek lisesindeki başarıları arttıkça üniversitedeki başarılarının da arttığı sonucuna varılmıştır.Bulgular doğrultusunda şu öneriler geliştirilmiştir. ÖSYS tercih kılavuzlarında meslek yüksekokullarının tekstil alt programları belirtilmesi sağlanabilir. Öğrencilerin okula girişte tercih ettikleri programlara yerleştirilmeleri sağlanabilir. Sınavsız geçiş sistemi kaldırılabilir ya da bu sistem kaldırılmasa dahi mutlaka öğrencilerin okula girişte orta öğretim başarı puanlarına baraj getirilmesi yararlı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Rapid developments and changes in technology, spreading throughout the world of markets, increasing of communication, becoming easy of transportation and information dealing and abolishing the obstacles of free trading affect the countries? national economy and make more important the rivalry. Becoming more sensitive of delivering the products at the time and high in quality makes more important.The goal of the education system is to train of high quality productive power that yields the social development. The goal of the vocational high schools is to train the interval rank human power taht industry needs for.A Project which is named as ?MEB-YÖK Vocational High Schools Program Developing Project? has been begun on 10th december 2001 and the Project come to end on 30th May 2002. One of the developed program is the Textile Program. Early, in vocational high schools 15 programs was studying under Textile Program, after the project become 7 branch in the Textile Program.The research?s purpose is about, to present proposals about problems and defects of Vocational High Schools Textile/Ready-Made Clothing Program by getting the opinions of intructors and students.Data has been helded by inquiry and graduation points at the vocational high school and vocational school of the graduated students has been get from vocational high schools. In this study the survey method has been applicated and for forming the theoretical limitation the related literatures has been researched.The population of the research is, 2nd-class students that registered in 2004-2005 semester in Vocatioanl High School Textile/Ready-made Clothing Program and the students who were graduated in 2004 semester from Textile/Ready-made Clothing Program.2nd class students and instructors of 24 Vocatioanl High School has been selected randomly from the 84 Textile/Ready-made Clothing Program. 413 students and 67 instructors answered the inquiry. The ratio of answered inquiry is 76% afor students and 67% for instructors.Datas were analyzed by SPSS 11.0 packet program. In analying the datas; frequency, percentage, arithmetic mean, standart deviation, khi-square test and correlation analysis techniques were used. Findings were offered by tables, discuss the conclusion and suggestments are developed.Because of the absence of Textile/Ready made Clothing program in the SSLE guides, students look for different sources to get knowledge. In Vocational High Schools students? puttings are perfomed with different methods. Students? and Instructors? different opinions about the sufficiency of vocational courses are appeared by applying khi-square test. While students evaluated Computer I-II courses? subjects as insufficienct, instructors evaluated as sufficient. Mathematic I-II courses? periods was evaluated as sufficient by students but as to be increased by instructors. Students had interpreted the instructors? teaching vocational courses as partly sufficient. Related to learning and teaching environments, students and instructors evaluated the areas in the schools using for applied courses, the amount of tools and equipments and social facilities around the schools as insufficient. The most important instructor opinion about alterations in teaching and student profile after Textile/Ready made Clothing program has been put into practice is the learning power of students has decreased. Instructors thought taht;by entrance without examination system, students? successes were decreased who has entered without examination and the number of students that came from different fields has increased. When we look at the relation between students? success high school and vocational high school, we see that as the high school success increases, success in the university increases.By these findings, those proposals has been developed; in SSLE preference guides, Textile sub-programs of Vocational High Schools ought to be clarified. Students? preferences about the selection of sub-program would be considered. Entrance without Examination System must be come to an end or at least for entering vocational high schools a passing grade for students have to be bring at the success point of high school.