Hemiparetik bireylerde propriosepsiyon duyusunun denge ve yürüme fonksiyonlarına etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of proprioception on balance and gait functions in hemiparetic idividuals
  1. Tez No: 841368
  2. Yazar: ŞEREF DUHAN ALTUĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANİFEGÜL TAŞKIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmanın amacı, hemiparetik bireylerde alt ekstremite propriosepsiyon duyusunun denge ve yürüme fonksiyonlarına olan etkisini incelenmektir. Araştırmaya 20-65 yaş arası 28 (K:11, E:17) hemiparetik birey katılmıştır. Katılımcıların kognitif seviyeleri Hodkinson Mental Test, özür durumları Modifiye Rankin Skalası, fonksiyonel durumları Motrisite İndeksi ile belirlenmiştir. Ayak taban duyusu Semmes Weinstein Monofilamentleri, pozisyon duyusu Alt Ekstremite Pozisyon Testi, kinestezi duyusu elektrogonyometre, denge değerlendirmesi Portatif Bilgisayarlı Kinestetik Denge (Sport-KAT 550) Cihazı ve yürüme parametreleri BTS G-Walk yürüme analiz sistemi ile değerlendirilmiştir. Katılımcıların yaş ortalaması 53,17±10,24 yıl, hastalık süresi ortalaması 20,03±22,56 aydır. Alt ekstremite ayak taban duyusu ile pelvis simetrisi ve toplam denge indeksi arasında istatiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmuştur (p0.05). Alt ekstremite kinestezi duyusu ile toplam denge indeksi arasında istatiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Sensorial disorders in hemiparetic patients are within specific causes of postural stability. The lack of sensorial feedback causes gait problems in hemiparesis. The aim of this study was to examine the effect of lower extremity proprioception sense on balance and gait functions in hemiparetic individuals. Twenty-eight (F:11, M:17) hemiparetic individuals between the ages of 20-65 participated in the study. The mental levels of the participants were evaluated with the Hodkinson Mental Test, the Modified Rankin Scale for disability level, and their functional status with the Motricity Index. Semmes Weinstein Monofilaments for foot and sole sensation, Lower Extremity Position Test for position sense, electrogoniometer for kinesthesia sense, and Portable Computerized Kinesthetic Balance (Sport-KAT 550) device for balance evaluation and BTS G-Walk gait analysis system for gait parameters were used. The mean age of the participants was 53.17±1024 years, and the mean disease duration was 20.03±22.56 months. A statistically significant correlation was found between lower extremity footpad sensation and pelvis symmetry and total balance index (p0.05). There was no statistically significant correlation between lower extremity kinesthesia sense and total balance index (p>0.05).