Bazı bitki ekstrelerinin kolinesteraz inhibisyon potansiyellerinin belirlenmesi
Determination of cholinesterase inhibition potentials of some plant extracts
  1. Tez No: 841367
  2. Yazar: ORKUN SANIR BATMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ŞENTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Botanik, Biochemistry, Botany
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Asetilkolin (ACh), vücutta periferik ve merkezi sinir sisteminde işlev gören temel bir nörotransmitterdir. Asetilkolinesteraz (AChE, EC 3.1.1.7), asetilkolini parçalayan bir hidrolaz enzimi olarak görev yapar. Öte yandan, Bütirilkolinesteraz (BChE, EC 3.1.1.8), spesifik olmayan bir kolinesteraz enzimidir. Kolinesteraz inhibitörleri, asetilkolinin yıkılmasını engelleyen enzimleri baskılar. Bu inhibitörlerin başlıca kullanımı Alzheimer hastalarının demansını tedavi etmektir. Alzheimer hastalığında beyindeki ACh seviyeleri düşer ve kolinesteraz inhibitörleri, bu seviyeleri dengeleyerek hastalığın iyileştirilmesine katkıda bulunur. Bu tez çalışmasında bazı bitkilerin (Alcea setosa, Eryngium campestre, Falcaria vulgaris ve Glycyrrhiza glabra L.) ekstrelerinin AChE ve BChE enzimleri üzerindeki inhibisyon potansiyelleri belirlenmeye çalışıldı. Bu amaçla enzim aktiviteleri üzerine inhibisyon etkisi gösteren bu ekstreler için IC50 değerleri hesaplandı.
Özet (Çeviri)
.Acetylcholine (ACh) is an essential neurotransmitter in the body that functions in the peripheral and central nervous systems. Acetylcholinesterase (AChE, EC 3.1.1.7) acts as a hydrolase enzyme that breaks down acetylcholine. On the other hand, Butyrylcholinesterase (BChE, EC 3.1.1.8) is a non-specific cholinesterase enzyme. Cholinesterase inhibitors suppress enzymes that prevent the breakdown of acetylcholine. The primary use of these inhibitors is to treat dementia in Alzheimer's patients. In Alzheimer's disease, ACh levels in the brain decrease and cholinesterase inhibitors contribute to the improvement of the disease by balancing these levels. In this thesis study, we tried to determine the inhibition potential of extracts of some plants (Alcea setosa, Eryngium campestre, Falcaria vulgaris, and Glycyrrhiza glabra L.) on AChE and BChE enzymes. For this purpose, IC50 values were calculated for these extracts that showed inhibition effects on enzyme activities.