Sera koşullarında bor ve potasyum uygulamasının turp bitkisinin verim, beslenme ve kalite parametreleri üzerine etkisinin belirlenmesi
Determination of the effect of boron and potassium application on yield, nutrition and quality parameters of radish plant under greenhouse conditions
- Tez No: 841387
- Danışmanlar: PROF. DR. AYFER ALKAN TORUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Çalışma sera koşullarında bor (B) ve potasyum (K) uygulamasının turp bitkisinin verim, beslenme ve kalite parametreleri üzerine etkisinin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Çalışma dört farklı B (0.5, 2.5, 5 ve 10 mg B kg-1) dozu ve üç farklı K (50, 100 ve 200 mg K kg-1) dozu uygulamaları altında yürütülmüştür. Bor ve K uygulamalarının turp bitkisinin kuru madde verimine, B ve K konsantrasyonlarına, diğer besin elementi alımlarına ve bazı bitkisel parametrelerine etkisi belirlenmiştir. Çalışmadan elde edilen sonuçlara göre artan dozlarda B ve K uygulamalarının bitkinin yeşil aksam kuru madde verimi üzerine önemli bir etkisinin olmadığı, en yüksek yeşil aksam kuru madde veriminin 1.90 gr bitki-1 ile K50B10 uygulamasında görülürken en düşük 0.87 g bitki-1 ile K0B2.5 uygulamasında görüldüğü belirlenmiştir. Uygulamaların B ve K konsantrasyonu üzerinde olumlu artış gösterdiği belirlenmiştir. En düşük ve en yüksek B konsantrasyonu sırasıyla B0 uygulamalarında ve B10 uygulamasında saptanmıştır. Yeşil aksamda en düşük 45.5 mg kg-1 ile K50B0 uygulamasında ve en yüksek 582.9 mg kg-1 ile K100B10 uygulamasında belirlenmiştir. Yumru eti B konsantrasyonu değerlendirildiğinde en düşük 32.8 mg kg-1 ile K0B0 ve en yüksek 77,3 mg kg-1 ile K50B10 uygulamalarında görülmüştür. Yumru kabuğunda ise 25.76 mg kg-1 ile en düşük B konsantrasyonu K200B0 uygulamasında görülürken en yüksek 88.01 mg kg-1 ile K100B0 uygulamasında görülmüştür. Potasyum alımında ise en düşük konsantrasyon K0B0 uygulamalarında görülmüştür. En düşük K konsantrasyonu yeşil aksamda %1.65, yumru etinde %2.53 ve yumru kabuğunda %2.79 olarak belirlenmiştir. Bor ve K uygulamalarının bitkisel parametreler üzerinde de olumlu etkisinin olduğu saptanmıştır. Bor uygulamalarının yeşil aksam uzunluğu ve SÇKM değerinde artışa yol açarken, bakılan diğer parametreler üzerinde önemli bir artış göstermemektedir. Buna karşılık K uygulamaları SPAD, toplam taze ağırlık, yeşil aksam uzunluğu, yeşil aksam taze ağırlığı, yumru taze ağırlığı, yumru çapı ve SÇKM üzerinde K100 uygulama dozuna kadar artış gösterirken K200 uygulamasında düşüş göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The study was carried out to determine the effects of boron and potassium application on yield, nutrition and quality parameters of radish plants in greenhouse conditions. The study was carried out under greenhouse conditions under four different doses of B (0.5, 2.5, 5 and 10 mg B kg-1) and three different doses of K (50, 100 and 200 mg K kg-1). The effects of boron and K applications on dry matter yield, B and K concentrations, other nutrient intakes and some plant parameters of radish plants were determined. According to the results obtained from the study, it was observed that increasing doses of B and K applications did not have a significant effect on the green part dry matter yield of the plant, the highest green part dry matter yield was observed in the K50B10 application with 1.90 g, while the lowest was observed in the K0B2.5 application with 0.87. It was determined that boron and K applications showed a positive increase on B and K uptake. In green parts, the lowest was seen in K50B0 application with 45.5 mg kg-1 and the highest in K100B10 application with 582.9 mg kg-1. When the fruit flesh B intake was evaluated, the lowest was seen in K0B0 with 32.8 mg kg-1 and the highest in K50B10 with 77.3 mg kg-1. In the fruit peel, the lowest B uptake was observed in the K200B0 application with 25.76 mg kg-1, while the highest B intake was observed in the K100B0 application with 88.01 mg kg-1. The lowest intake of potassium was observed in K0B0 applications. The lowest was determined as 1.65% in green parts, 2.53% in fruit flesh and 2.79% in fruit peel. On the other hand, the highest K uptake occurred in K200 applications. As a result, B and K applications also show a positive effect on vegetative parameters. While boron applications show more increase on green part length and SÇKM value, it does not show a significant increase on other parameters. On the other hand, K applications increased up to K100 application dose on SPAD, total fresh weight, green part length, green part fresh weight, tuber fresh weight, tuber diameter and SÇKM, and decreased in K200 application after K100 application.