Multipl myelom hastalarında flow sitometri bulgularının hastalığın klinik süreci ve prognozu arasındaki ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between flow cytometry findings, clinical process and prognosis in multiple myeloma patients
- Tez No: 841400
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜZEYYEN ASLANER AK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, İç Hastalıkları, Hematology, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Giriş ve amaç : Multipl myelom; anemi, kemik iliği infiltrasyonu ve yaygın iskelet destrüksiyonu ile karakterize plazma hücre malignitesidir. Bu hastalığın tanısında, gün geçtikçe önemi artış gösteren flow sitometri gibi birçok laboratuvar ve radyolojik yöntemler kullanılmaktadır. Daha önce yapılan çalışmalarda flow sitometri cihazlarının iyi standardize edilememesi ve plazma hücrelerinin spesifik belirteçlerinin olmaması araştırmacıların karşısına dezavantaj olarak çıkmaktaydı. İyi kalibre edilmiş flow sitometriler, birden fazla belirteci eş zamanlı olarak çalışabilmektedir. Flow sitometride bakılan markerların prognoz üzerinde etkili olduğu birçok çalışmada gösterilmiştir. Çalışmamızda da hastanemiz erişkin hematoloji polkliniğinde tanısı konulan hastaların verileri kullanılarak, flow sitometrinin prognoz üzerindeki etkisinin gösterilmesi ve multipl myelom hastalığının tedavisi üzerindeki yeni çalışmalara ışık tutması amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem : Çalışmaya 1 Ocak 2013 ve 31 Mayıs 2021 tarihleri arasında Bülent Ecevit Üniversitesi erişkin hematoloji polkliniğine başvuran, flow sitometri tetkik sonucu mevcut ve çalışma verilerimizi içeren hastanemizde yeni tanı konulmuş toplam 87 multipl myelom hastası dahil edilmiştir. Çalışmanın istatistiksel analizleri IBM SPSS 21.0 istatistik paket programı ile gerçekleştirilmiştir. Sağkalım analizi ile hastaların yaşam sürelerine etki eden faktörler incelenmiştir. Bulgular : Hastane sistemindeki dosya kayıtlarından retrospektif olarak hastaların laboratuvar verileri ve demografik özellikleri elde edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen 87 hastanın yaş ortalaması 65.76 (±11.00), %51.7'si erkek ve %48.3'ü kadındı. Uluslararası Myelom Çalışma Grubu tarafından belirlenen kriterlere göre hastaların tanı anındaki hemoglobin, kalsiyum, kreatinin ve iskelet sisteminde litik lezyonların varlığı araştırıldı. Hastaların tanı anındaki beta-2 mikroglobulin ve albumin değerlerine göre Uluslararası Evreleme Sistemi'ne uygun şekilde gruplandırma yapıldı. Hastaların %5.7'si Evre I, %66.7'si Evre II ve %27.6'sı Evre III olarak sınıflandırıldı. Flow sitometrideki markerlardan CD 19 düzeyi 50 olanlar yüksek pozitif olarak gruplandırıldı. Hastaların %16.1'i CD19 negatif, %69'u düşük pozitif, %9.2'si orta pozitif ve %5.7'si yüksek pozitif olarak belirlendi. CD38 ve CD56 değeri < 40 olan hastalar düşük pozitif, ≥40 olan hastalar ise yüksek pozitif olarak değerlendirildi. Hastaların %36.8'i CD38 düşük pozitif, %62.1'i yüksek pozitifti. %1.1'inde ise CD38 ölçümü yapılamadı. Hastaların %35.6'sında CD56 düzeyi düşük pozitif ve %64.4'ünde yüksek pozitifti. Sonuç : Çalışmamızda elde ettiğimiz verilere göre multipl myelom hastalığının hem tanı konulma aşamasında hem de prognozunun tayininde flow sitometrinin önemli olduğunu düşünmekteyiz. Flow sitometrideki markerların seviyesi hastalık prognozu hakkında fikir elde etmemizde yardımcı olmaktadır. Özellikle CD19 düzeyi ile sağkalım arasında anlamlı ilişki saptadık. Literatürdeki çalışmalar ile birlikte değerlendirildiğinde ise uyuşmazlıklar olmasına karşın çoğu verimiz literatüre uyumlu olarak sonuçlandı. Çalışmamızın verileri ele alındığında gelecek yıllarda yapılacak olan daha geniş ölçekli ve çok merkezli çalışmalara katkı sağlayacağını düşünebiliriz. Anahtar Kelimeler : Multipl myelom ; Flow sitometri ; Sağ kalım ; Yüzey antijeni
Özet (Çeviri)
Introduction and purpose : Multiple myeloma is a plasma cell malignancy characterized by anemia, bone marrow infiltration and extensive skeletal destruction. Many laboratory and radiologic methods are used in the diagnosis of this disease such as flow cytometry, which is becoming increasingly important. In previous studies, flow cytometry devices were not well standardized and lack of specific markers of plasma cells was a disadvantage for researchers. Well-calibrated flow cytometers are able to study multiple markers simultaneously. Many studies have shown that flow cytometry markers are effective on prognosis. In our study, we aimed to show the effect of flow cytometry on prognosis and to shed light on new studies on the treatment of multiple myeloma disease by using the data of patients diagnosed in the adult hematology outpatient clinic of our hospital. Material and method : A total of 87 patients newly diagnosed with multiple myeloma who were admitted to Bülent Ecevit University adult hematology outpatient clinic between January 1, 2013 and May 31, 2021 and whose flow cytometry results were available and contained in our study data were included in the study. Statistical analysis of the study was performed with IBM SPSS 21.0 statistical package program. Factors affecting the survival of patients were analyzed with survival analysis Results : Laboratory data and demographic characteristics of the patients were obtained retrospectively from their file records in the hospital system. The mean age of the 87 patients included in the study was 65.76 years (±11.00), 51.7% were male and 42.3% were female. Hemoglobin, calcium, creatinine and presence of lytic lesions in the skeletal system were investigated at the time of diagnosis according to the criteria determined by the International Myeloma Study Group. According to the beta-2 microglobulin and albumin values at the time of diagnosis, the patients were grouped according to the International Staging System. 5.7% of the patients were classified as Stage I, 66.7% as Stage II and 27.6% as Stage III. Among the flow cytometry markers, those with CD 19 levels 50 as high positive. CD19 was negative in 16.1%, low positive in 69%, intermediate positive in 9.2% and high positive in 5.7% of the patients. Patients with CD38 and CD56 values