Serbest zaman etkinliklerine katılan bireylerin kişisel gelişim yönelimleri ile rekreasyon farkındalık ilişkisinin incelenmesi
An investigation on the correlation between individual development inclinations and of individuals awareness of recreational pursuits when engaging in leisure activities
  1. Tez No: 841401
  2. Yazar: SERCAN KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜBRA ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Araştırmanın amacı, rekreasyonel fiziksel aktivitelere katılım gösteren bireylerin ilgilenim, kişisel gelişimlerinin ve rekreasyon farkındalık ilişkisini ortaya çıkarmaktır. Bunun yanında faaliyet türü süresi ve demografik özelliklere göre farkındalık ve kişisel gelişim düzeylerinin ilişkisini incelenmesi ve çıkan sonuçlar doğrultusunda öneriler sunulmasıdır. Materyal ve Metot: Bu araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden tarama yöntemi kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak Kişisel Gelişim Yönelimi ve Rekreasyon Farkındalık Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmaya haftada 2 gün rekreatif faaliyetlere katılım gösteren 390 katılımcı dahil edilmiştir. Ölçekler arasındaki korelasyon düzeyinin tespiti etmek için Pearson Correlation testi kullanılmıştır. Bulgular: Kişisel gelişim yönelim ve rekreasyon farkındalık ölçeğinin alt boyutlarının cinsiyete, eğitim durumlarına, yaş, mesleklerine, gelir durumlarına, aktivite tipine ve sıklığına göre karşılaştırılmasında farklılıklar bulunmuştur. Her iki ölçek için, genel olarak yüksek lisans ve üzeri eğitim durumlarına sahip olanların diğer eğitim durumundaki katılımcılara göre düşük skorlar sergilediği gözlemlenmiştir. Kişisel gelişim ölçeği ile ilgili olarak, diğer rekreatif faaliyetlere katılanların, sportif faatliyetlere katılanlara göre planlı olma alt boyutu yüksek saptanmıştır. Rekreasyon farkındalık ölçeğinin katılımcıların aktivite sıklığına göre karşılaştırılmasında sosyal başarı ve kendini geliştirme boyutlarında farka rastlanılmıştır. Haftada 3 veya 5 gün rekreatif aktivitelere katılanların haftada 2 gün katılanlara göre sosyal başarı ve kendini geliştirme alt boyutu yüksek bulunmuştur. Sonuç: Kişisel gelişim yönelimleri, serbest zaman etkinlikleri, rekreasyon farkındalığı/ilişkisi de bireylerin kişisel gelişimlerinde yön bulmalarında destek olması beklenilmektedir. Fiziksel aktivitenin sağladığı yararlar göz önüne alındığı zaman, kişisel gelişim ile beraber bireylere arzu edilen yaşam, sağlıklı toplum bakımından istenilen seviyede fiziksel aktiviteye bireylerin teşvik edilmesi gereklidir.
Özet (Çeviri)
Purpose: This research seeks to elucidate the correlation between interest, personal growth, and awareness of leisure in individuals who engage in regular recreational physical activities. Furthermore, the study seeks to investigate the correlation between awareness and personal development levels, taking into account the duration and demographic features of the activity. The study also intends to offer recommendations based on the findings. Method: The survey method, a quantitative research approach, was employed in this study. The Personal Development Orientation Scale and Recreation Awareness Scale were employed as instruments for data collection. 390 participants who participated in recreational activities 2 days a week were included in the research. Pearson Correlation test was used to determine the correlation level between the scales. Findings: Differences were found when comparing the sub-dimensions of the personal development orientation and recreation awareness scale based on gender, participants' educational levels, age ranges, professions, income levels, types, and frequencies of activities. For both scales, it was observed that those with a master's degree or above generally showed lower scores than participants with other educational levels. Regarding the personal development scale, the plannedness sub-dimension was found to be higher in those who participated in other recreational activities than in those who participated in sports activities. When comparing the recreation awareness scale according to the activity frequency of the participants, a difference was found in the social success and self-improvement dimensions. Individuals engaging in recreational activities for three or five days per week exhibited superior performance in the social success and self-improvement sub-dimension, in contrast to those engaging for only two days per week. Result: Personal development orientations, leisure activities, and recreation awareness/relationships are anticipated to offer assistance to individuals in discovering their path in personal growth. Considering the benefits of physical activity, it is necessary to encourage individuals to engage in physical activity at the desired level for personal development, a desired life and a healthy society.