Yer markalama sürecinde yerel paydaş yer bağlılığının önemi: Bergama örneği
The importance of residents' place attachment in the place branding: Bergama case
- Tez No: 841399
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLİN GÖZTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Bu çalışma yer markalaması açısından yerel paydaşların süreçteki rolünü incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın konusu, Bergama yer markası özelinde yerel paydaş yer bağlılığının sürece olan etkisidir. Bunun yanı sıra araştırmada yer markası bağlamında ele alınan konular yer bağlılığı ile ilişkisi açısından incelenmiştir. Bu amaç doğrultusunda, 2023 yılı Eylül ve Ekim aylarında, Bergama'da 23 yerel paydaşla niteliksel yöntemlerin kullanıldığı bir durum araştırması yürütülmüştür. Çalışmada örneklem seçme yöntemi olarak kartopu örnekleme kullanılmıştır. Araştırma yer-marka iletişimi bağlamında yerle ilgili pek çok konuyu tek bir çalışmada ele alması bakımından önemlidir. Çalışmanın sonuçlarına göre; Bergama yerel paydaşlarının yer bağlılığının güçlü olduğu; yerel paydaşların yer markasına katılımında yer bağlılığının önemli bir etkisi olduğu ve yerel paydaş yer bağlılığının yer markalama alanında sözü geçen diğer kavramlarla (yer memnuniyeti, yer markasına katılım niyeti, yer marka farkındalığı, yer marka elçiliği ve yer markasını paylaşma niyetiyle) ilişkili olduğu görülmüştür. Bergama'nın daha kapsayıcı bir yer markalama sürecine ihtiyaç duyduğu açıktır. Bu noktada çalışmanın sonuç bölümünde, daha kapsayıcı bir Bergama yer markası için öneriler yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the role of residents in the process in terms of place branding. The subject of the research is the effect of residents's place attachment on the process, specifically for the Bergama place brand. In addition, the issues discussed in the research in the context of place branding were examined in terms of their relationship with place attachment. For this purpose, a case study was designed with qualitative methods and conducted with 23 residents in Bergama, September and October 2023. Snowball sampling was used as the sample selection method in the study. The research is important in that it addresses many place-related issues in a single study in the context of place-brand communication. According to the results of the study; Bergama residents have strong place attachment; It has been observed that place attachment has a significant impact on the participation of residents in the place brand and that residents's place attachment is related to other concepts mentioned in the field of place branding (place satisfaction, intention to participate in the place brand, place brand awareness, place brand ambassadorship and intention to share the place brand). It is clear that Bergama needs a more inclusive place branding process. At this point, the conclusion of the study includes suggestions for a more inclusive Bergama place brand.