Sporcularda psikolojik sermaye ve sürekli kaygı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between psychological capital and trait anxiety in athletes
  1. Tez No: 841403
  2. Yazar: YELİZ SARITAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH AĞDUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, sporcularda psikolojik sermaye algıları ile sürekli kaygı arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Yöntem: İlişkisel tarama modeli kullanılan çalışmaya, en az iki yıllık lisansa sahip 169 erkek ve 220 kadın olmak üzere toplam 389 sporcu (yaş = 21,50 ± 3,47) katılmıştır. Araştırmada Psikolojik Sermaye Algıları Ölçeği (PSAO) ve Sürekli Kaygı Ölçeği kullanılmıştır. Psikolojik Sermaye Algıları Ölçeği özyeterlik, umut, psikolojik dayanıklılık ve iyimserlik olarak adlandırılan dört altboyut ve 17 madde içermektedir. Sürekli Kaygı Ölçeği ise 20 madde ve tek boyuttan oluşmaktadır. Verilerin istatistiksel analizi JASP 0.15.0.0 yazılımı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. İstatistiksel analizlerde kategorik grupların karşılaştırılması için bağımsız örneklem T testi ve ANOVA, değişkenler arasındaki ilişkinin tespit edilmesi için ise Pearson Korelasyon hipotez testleri uygulanmıştır. Bulgular: Araştırmada PSAO iyimserlik altboyutunda kadın sporcuların erkek sporculardan istatistiksel olarak anlamlı derecede daha yüksek puan aldığı tespit edilmiştir (p.05).
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to examine the relationship between perceptions of psychological capital and trait anxiety levels in athletes. Method: The research, utilizing a correlational survey model, involved a total of 389 athletes, comprising 169 men and 220 women, all possessing a minimum of two years of sports license (age = 21.50 ± 3.47). The study employed the Psychological Capital Perceptions Scale (PCPS) and the Trait Anxiety Scale (TAS). The PCPS encompasses four sub – dimensions named self – efficacy, hope, psychological resilience, and optimism, and contains 17 items. The TAS, on the other hand, consists of 20 items and a single dimension. The statistical analysis of the data was conducted using the JASP 0.15.0.0 software. In the statistical analyses, the Independent Samples T-test and ANOVA were employed for comparing groups, while Pearson Correlation hypothesis tests were utilized to determine the relationships between variables. Findings: In the research, it was determined that female athletes scored significantly higher on the PSAO optimism subscale than male athletes (p.05).