Kayaklı koşuda antrenör sporcu ilişkisi ve psikolojik beceriler ile başarı motivasyonu arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between coach-athlete relationship and psychological skills and achievement motivation in cross-country skiing
- Tez No: 841402
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA VURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Yapılan bu araştırma kayaklı koşuda antrenör sporcu ilişkisi ve psikolojik becerileri ile başarı motivasyonu arasındaki ilişkinin incelenmesi amacı ile yapılmıştır. Araştırmaya 12 ile 32 yaş aralığında olmak üzere 112 erkek 74 kadın olmak üzere toplamda 186 sporcu dâhil edilmiştir.Araştırmada uzman görüşü alınarak yazar tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu,Rocchi ve ark. (2017) tarafından geliştirilen, ”Sporda Kişiler arası Davranışlar Ölçeği" (SKDÖ), Smith R, Schutz R, Smoll F ve Ptacek J (1995)1 tarafından sporcuların psikolojik becerilerini değerlendirmek için psikolojik beceri değerlendirme anketi (PBDA), Willis tarafından 1982 yılında geliştirilen Spora Özgü Başarı Motivasyonu Ölçeği (SÖBMÖ) kullanılmıştır.. Üç ayrı ölçme aracı bir araya getirilerek bütünleşik bir anket formu amaçlandığından 3 farklı anket uygulanmıştır. Sporcular tarafından doldurulan anket formları SPSS 26 istatistik paket programına aktarılmıştır. Verilerin alt boyutlarında elde edilen çarpıklık (skewness) ve basıklık (kurtosis) değerleri -1.5~+1.5 aralığında olduğundan veri setinin normal bir dağılıma sahip olduğu tespit edilmiştir. Elde edilen verilerin analizinde betimsel istatistikler (frekans, yüzdelik dağılım); katılımcıların kişiler arası davranışları, başarı motivasyonları ve psikolojik berelerini cinsiyet, yaş, eğitim durumu ve milli sporcu olma durumları, spor yapma yılı ve antrenman yapma sıklıkları arasındaki farklılaşmayı belirlemek amacıyla bağımsız örneklem t testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ve Scheffe çoklu karşılaştırma testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out with the aim of examining the relationship between the coach-athlete relationship and the psychological skills and success motivation of the athletes who ski running in the ski branch. A total of 186 athletes, 112 men and 74 women, between the ages of 12 and 32, were included in the study. In the research, the“Personal Information Form”prepared by the author by taking expert opinion, was prepared by Rocchi et al. (2017), the“Interpersonal Behaviors in Sports Scale”(SKDÖ) was developed by Smith R, Schutz R, Smoll F, and Ptacek J (1995)1 to evaluate the psychological skills of athletes (PBDA), and was developed by Willis in 1982. The Sports-Specific Achievement Motivation Scale (SÖBMÖ) developed was used. . As an integrated questionnaire was aimed by bringing together three different measurement tools, 3 different questionnaires were applied. The questionnaire forms filled by the athletes were transferred to the SPSS 26 statistical package program. Since the skewness and kurtosis values obtained in the sub-dimensions of the data were in the range of -1.5~+1.5, it was determined that the data set had a normal distribution. Descriptive statistics (frequency, percentile distribution) in the analysis of the obtained data; Independent sample t-test, One-Way Analysis of Variance (ANOVA) and Scheffe multiple comparison test were used to determine the differences between participants' interpersonal behaviors, success motivations and psychological characteristics, gender, age, educational status and being a national athlete, years of doing sports and frequency of training. used.