Sporcularda psikolojik dayanıklılığın performans ve mutluluğa etkisi
The effect of psychological resilience on performance and happiness in athletes
- Tez No: 954455
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER TURUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma, sporcularda psikolojik dayanıklılığın performans ve mutluluk üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Psikolojik dayanıklılık; bireylerin stresle baş edebilme, baskı altında sağlıklı ve doğru kararlar alabilme, zorlayıcı durumlarla mücadele edebilme kapasitelerini tanımlayan temel bir psikolojik beceridir. Sporcuların hem müsabaka sürecinde hem de antrenman dönemlerinde karşılaştıkları fiziksel ve zihinsel zorluklar düşünüldüğünde, psikolojik dayanıklılık bu bireylerin başarıya ulaşmalarında belirleyici bir rol oynamaktadır. Araştırma kapsamında literatür taramasına ek olarak, anket yöntemi kullanılmış; farklı spor branşlarından, hem bireysel hem de takım sporlarıyla ilgilenen sporcuların görüşlerine başvurulmuştur. Elde edilen veriler, psikolojik dayanıklılığın sadece sportif performansı artırmakla kalmadığını, aynı zamanda sporcuların yaşam memnuniyeti, öz yeterlilik duygusu ve genel mutluluğu üzerinde de olumlu etkiler yarattığını göstermektedir. Bu sonuçlar doğrultusunda, spor psikologları ve antrenörler için uygulanabilir öneriler geliştirilmiş, sporcuların zihinsel dayanıklılıklarını artırmaya yönelik bireysel ve grup temelli eğitim programlarının önemi vurgulanmıştır. Çalışma, sporcuların hem performanslarını hem de duygusal iyilik hallerini desteklemeyi amaçlayan bütüncül yaklaşımların gerekliliğini ortaya koyarak, hem akademik literatüre hem de uygulayıcı profesyonellere önemli katkılar sunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the effects of psychological resilience on performance and happiness among athletes. Psychological resilience is a critical concept that describes individuals' ability to cope with stress, make sound decisions under pressure, and overcome difficulties. The research focuses on the positive effects of psychological resilience on sports performance, as well as its contribution to athletes' overall life satisfaction. The study was conducted using literature review and survey methods, with participation from athletes engaged in both individual and team sports across various disciplines. The findings indicate that psychological resilience not only enhances athletic performance but also strengthens athletes' emotional well-being and overall happiness. The results of the research offer practical recommendations for professionals and coaches working in the field of sports psychology and emphasize the necessity of training and support programs aimed at enhancing athletes' mental resilience. In this context, the study aims to provide valuable contributions to both the academic literature and practical applications in the field