Ortopedik uygulamalar için poli (l-laktat/hidroksiapatit) kompozitlerinin hazırlanması ve karakterizasyonu
Preparation and characterization of polly (L-lactide) hydroxyapatite composites for orthopediç applications
- Tez No: 84141
- Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN PİŞKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
ÖZET Sunulan çalışmada, kemik graft malzemesi kullanımı için poli (L-laktat) hidroksiapatit (PLLA/HA) kompozitleri hazırlanmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde L-laktik asitten konvansiyonel teknikler kullanılarak L-laktat dimeri hazırlanmış ve hazırlanan L-laktat dimeri kalay oktoat varlığmda halka açılması polimerizasyon metodu ile yüksek molekül ağrılıklı poli(L-laktat)'a (PLLA) dönüştürülmüştür. Dimer ve polimer oluşumlan DSC, FTIR, NMR ve polarimetre teknikleri kullanılarak doğrulanmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde ise iki farklı molekül ağırlığındaki PLLA polimeri (Mw: 250.000 ve Mw: 600.000) kloroformda çözündürülerek içerisinde farklı miktarlarda hidroksiapatit (HA) (%10, %30 ve %50 ağırlıkça) partiküllerinin dağıtılması ile poli(L-laktat)/hidroksiapatit kompozitleri hazırlanmıştır. Çözücü uzaklaştırıldıktan sonra kompozit örnekleri baskı ile kalıplama cihazında ASTM 63 8 'e göre kalıplanmıştır. Üretim metodunun PLLA ve PLLA/HA kompozitlerinin mekanik ve ısıl özelilkleri üzerine etkisi incelenmiştir. PLLA'nın karakteristik degradasyonu (su absorpsiyonu, kütle kaybı, molekül ağırlığı ve morfolojik değişimleri) hidroksiapatit varlığında değişmiştir. Dinamik mekanik analizlerde camsı geçiş sıcaklığının (60°C) altında ikinci bir gevşeme görülmemiştir. Bükülme ve uzama modülüslerindeki artış kompozit etkisi ile açıklanabilir. Kompozitlerin yüksek mekanik dayanımlarından dolayı kemik kırıklarının tedavisinde kullanılabileceği uygun görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the present study, we prepared poly(L-lactide)/hydroxyapatite (PLLA/HA) composites for use as bone graft materials. In the first part of study, L-lactide dimer was synthesized from L-lactic acid by using conventional techniques and L-lactide was polymerized by ring-opening polymerization method in the presence of stannous octoate to the high molecular weight polymer forms. Dimer and polymer formations were confirmed by DSC, FTIR, NMR and polarimeter techniques. In the second part, PLLA/HA composites were produced by dispersing different amount HA particles (10%, 30% and 50% by weight) within two different molecular weight PLLA (Mw: 250.000 and Mw: 600.000) solution in chloroform with further evaporation of the solvent. From these composites, compression-molded specimens were prepared according to the ASTM-638. The effect of manufacturing method on the strength retention of PLLA and PLLA/HA composites were studied. Data on water absorption, weight loss, molecular weight and morphology changes conclusively showed that the presence of hydroxyapatite modified the degradation characteristic of PLLA. In the dynamic mechanical analysis, no secondary relaxation's were observed below the glass- to-rubber transition (60°C). The improvement of bending and Young's modulus compared to the ordinal two materials was due to a composite effect. Due to the high load bearing the composites are expected to suitable as replacement for bone grafts.