İdarenin sözleşmelerinde sözleşme öncesi dönem (İdare hukuku'nda culpa ın contrahendo, varlığı-etkisi hakkında düşünceler)
Pre-contract period in contracts of the administration (Culpa in contrahendo in administrative law-opinions about its existence & effect)
  1. Tez No: 841418
  2. Yazar: TUBA YÜKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN GÜLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 364
Özet
Çalışmamız kapsamında, idarenin sözleşmelerinde sözleşme öncesi dönemden kaynaklanan uyuşmazlıklar nedeniyle ortaya çıkan zararın bir özel hukuk kavramı olan culpa in contrahendo sorumluluğu çerçevesinde ele alınıp alınamayacağı incelenmiştir. Bu çerçevede, idarenin sözleşmelerinde sözleşme öncesi dönemin karakteri ve sözleşme öncesi dönem uyuşmazlıkları idarenin imza aşamasını tamamlayamamış sözleşmeleri ile imzalanıp da sonradan hükümsüz hale gelen sözleşmeleri bakımından ele alınmıştır. Özellikle sözleşmenin ifası aşamasında idari yargı tarafından verilen iptal kararının sözleşmeye etkisi, sözleşmenin geçersizliği nedeniyle ortaya çıkan zararın kapsamı ve bu zararın culpa in contrahendo sorumluluğu kapsamında tazmininin hakkaniyet açısından değerlendirilmesi üzerinde durduğumuz konu ve kavramlardan bazılarıdır.
Özet (Çeviri)
In our study, it has been examined whether the damage caused by the disputes arising in the pre-contractual period in the contracts of the administration can be handled within the scope of culpa in contrahendo liability, which is a private law concept. In this context, the character of the pre-contractual period in the contracts of the administration and the disputes in the pre-contractual period are handled on contracts that have not completed the signing phase of the administration and contracts signed and subsequently voided. In particular, the effect of the annulment decision given by the administrative jurisdiction during the performance of the contract, the scope of the damage caused by the invalidity of the contract, and equitable assessment of compensation for this damage under the culpa in contrahendo liability, are some of the topics and concepts that we focus on.