Kamu ihale sözleşmelerinin Türk Borçlar Hukuku'nda yeri ve ihalenin yargı kararıyla iptali karşısında akıbetleri
The place of public procurement contracts within Turkish Contract Law and the effect of the annulment of the tender by the courts on public procurement contracts
  1. Tez No: 554376
  2. Yazar: YUNUS AKŞİN PINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN MURAT DEVELİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Kamu ihale sözleşmeleri, idarenin özel sektörden mal ve hizmet temin etmelerine olanak tanıyan sözleşmelerdir. Kesin çizgilerini çizmenin güç olduğu idari sözleşme – özel hukuk sözleşmesi ayırımında bütünüyle özel hukuka tabi olan bu sözleşmelerin kuruluş aşaması olan ihale aşaması idare hukuku kurallarına göre yürütülür. Bunun haricinde, sözleşmenin kuruluşu, geçersizlik rejimi ve sözleşmeden kaynaklanan tazminat talepleri özel hukuka tabidir ve Türk Borçlar Kanunu ile Kamu İhale Sözleşmeleri Kanunu hükümleri uygulama alanı bulacaktır. Kuruluş öncesi dönem idare hukukuna tabi olsa da, Culpa in contrahendo gibi akdi sorumluluğa dair özel hukuk kavram ve kurumları sözleşme öncesi döneme de uygulanacaktır. En nihayetinde, tüm bu açıklamalar karşısında, kuruluş öncesindeki ihale işleminin yargı kararların tarafından iptali halinde, özel hukuk işlemi bizatihi bu durumdan etkilenmeyecek, sözleşme kendiliğinden geçersiz olmayacaktır. İdarenin şartların mevcut olması halinde sözleşmeyi feshetme yetkisi veya diğer isteklilere tazminat ödeme yükümlülüğü söz konusu olmalıdır.
Özet (Çeviri)
Public tendering contracts are markets recognizing the possibility of supplying goods and services from the private sector for the authority. The bidding stage, which is the negotiation stage of public procurement contracts is subject to administrative law, even as these contracts are subject to private law when considered in the context of the differences between private law contracts and administrative law contracts, which are difficult to determine. In addition, the creation of the market, the invalidity regime and the claims for compensation due to the market are subject to private law, which implies the application of the provisions of the Turkish Code of Obligations and the Public Procurement Code. Tender. Even if the period before the constitution of the contract is subject to administrative law, the concepts and rules of private law on contractual liability such as Culpa in contrahendo may also be applied to the period before the contract. Finally, with regard to all these details, in the event of annulment by judicial judgments of the tendering procedure before its constitution, the private law contract itself will not be affected by the annulment and the contract will not be automatically invalid. In the event of certain conditions, the authority would have the power to terminate the contract or the obligation to pay compensation to other bidders.