Maksimal yoğunluklu beceri tabanlı antrenmanların kadın voleybolcularda yaşla ilişkili fiziksel performans özelliklerine etkisi
The effect of maximal intensity skill-based conditioning on age-related physical performance characteristics in female volleyball players
  1. Tez No: 841419
  2. Yazar: LEMAN ELMAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KARAHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Sporda beceri tabanlı antrenmanlar teknik beceri ve kondisyonel özelliklerin eş zamanlı gelişimine etkisinden dolayı antrenman verimliliği açısından önemlidir. Beceri tabanlı antrenmanların sporcuların fiziksel performans özellikleri üzerine etkisi ile ilgili birçok çalışma olmasına rağmen farklı yaş gruplarında, özellikle ergenlik dönemindeki kadın voleybolcularla ilgili kıyaslamalı bir çalışmaya bugüne kadar henüz rastlanılmamıştır. Bu nedenle, bu araştırmada maksimal yoğunluklu beceri tabanlı antrenmanların ergenlik dönemindeki kadın voleybolcuların fiziksel performans özellikleri üzerine etkileri ve bu etkilerin yaş grupları arasında farklı olup olmadığının belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya U19 (n=12), U17 (n=12) ve U15 (n=12) yaş grubundan en az iki yıl antrenman ve müsabaka tecrübesine sahip toplam 36 sağlıklı kadın voleybolcu gönüllü olarak katıldı. 12 haftalık hazırlık döneminde her gruba eş zamanlı olarak, takım antrenörlerinin gözetiminde, haftada üç gün, günde 90 dakika, maksimum yoğunlukta beceriye dayalı antrenman programı uygulandı. Antrenman programından bir hafta önce ve sonra birbirini takip etmeyen günlerde dikey sıçrama, sağlık topu atma, mekik, şınav, T-testi, 20 m mekik koşusu ve 6x35 m anaerobik sprint koşu (RAST) gibi bir dizi test uygulamaları gerçekleştirildi. Veriler, iki faktörlü varyans analizi (ANOVA) kullanılarak değerlendirildi ve yaşa bağlı ön test-son test değişiklikleri Pearson korelasyon katsayısı ile hesaplandı.
Özet (Çeviri)
In sports, skill-based training is crucial for training efficiency because of its impact on the simultaneous development of technical skills and conditioning attributes. While there have been numerous studies on the effects of skill-based training on the physical performance characteristics of athletes, there is a lack of comparative research, especially across different age groups of adolescent female volleyball players. Therefore, this study aims to determine the effects of maximal intensity skill-based training on the physical performance characteristics of adolescent female volleyball players and whether these effects differ between age groups. A total of 36 healthy female volleyball players from the U19 (n=12), U17 (n=12) and U15 (n=12) age groups with at least two years of training and competitive experience voluntarily participated in this study. During the 12-week preparation period, each group underwent a maximal intensity skill-based training program, three days a week for 90 minutes a day, under the supervision of their team coaches. A series of tests were performed on non-consecutive days one week before and after the training programme, including vertical jump, medicine ball throw, sit-ups, push-ups, T-test, 20 m shuttle run and 6x35 m running anaerobic sprint (RAST). The data were evaluated using a two-factor analysis of variance (ANOVA), and the age-related pre-posttest changes were calculated with the Pearson correlation coefficient.