Ortaöğretim öğrencilerinin serbest zaman egzersiz katılım düzeyleri, sağlıklı yaşam biçimi inançları ve egzersizdeki davranışsal düzenlemeleri arasındaki ilişkilerin incelenmesi: Beyşehir örneği
Analyzing relationships among leisure time exercise levels, healthy lifestyle beliefs and behavioural regulation in exercise of high school students:Beyşehi̇r sample
  1. Tez No: 841432
  2. Yazar: RECEP CEVHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu araştırmada, ortaöğretim öğrencilerinin serbest zaman egzersiz katımları (SZEK), sağlıklı yaşam biçimi inançları (SYBİ) ve egzersizdeki davranışsal düzenlemeleri (EDD) arasındaki ilişki ve farklılıkların demografik değişkenlere göre incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Konya ili Beyşehir ilçesindeki tüm ortaöğretim kurumları oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise bu kurumlar arasından küme örnekleme yöntemiyle seçilen üç ortaöğretim kurumu oluşturmaktadır. Veriler; kişisel bilgi formu, Serbest Zaman Egzersiz Anketi, Sağlıklı Yaşam Biçimi İnanç Ölçeği ve Egzersizde Davranışsal Düzenlemeler Ölçeği-2 ile toplanmıştır. Veri analizinde normallik-homojenlik testleri ve Merkezi Limit Teoremi dikkate alınarak parametrik (Pearson Correlation, İndependent Samples T-testi, One Way Anova ve Tukey) testler tercih edilmiştir. Araştırma bulguları incelendiğinde cinsiyet faktörüne göre SZEK, SYBİ ve EDD (sadece dışsal düzenleme), okul türü faktörüne göre sadece EDD (sadece içe atımla düzenleme), sınıf düzeyi faktörüne göre sadece SYBİ, akademik başarı faktörüne göre sadece SZEK, lisanslı sporculuk faktörüne göre SZEK ve EDD (içsel düzenleme, içe atımla düzenleme ve motivasyonsuzluk) değişkenlerinde anlamlı farklılıkların olduğu görülmüştür. Ayrıca aile ikamet yeri faktörüne göre ise SZEK, SYBİ ve EDD değişkenlerindeki farklılıkların anlamlı olmadığı belirlenmiştir. İlişki testleri sonucunda SZEK ile SYBİ ve EDD (içsel düzenleme, içe atımla düzenleme ve motivasyonsuzluk) arasında ve SYBİ ile EDD (tüm alt boyutlar) arasında anlamlı ilişkilerin olduğu görülmüştür. Bunların yanında cinsiyet, akademik başarı, lisanslı sporculuk ve aile ikamet yeri faktörlerine göre SZEK ile SYBİ değişkenleri arasındaki ilişkisel farklılıklar z puanları ile incelenmiş ve farklılıkların anlamlı olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to analyse corelations and differences among leisure time exercise attendances (LTEA), healthy lifestyle beliefs (HLB) and behavioural regulation in exercises (BRE) of high school students in aspects of demographical changes. In this research correlational survey model from quantitative research methods is implemented. All high schools from Beyşehir province of Konya constitutes population of the research. The research's sample constitutes three high school selected via clusters sampling method from Beyşehir population. The data has been collected via Identity Form, Leisure Time Exercise Questionnaire, Healthy Lifestyle Belief Questionarie and Behavioural Regulations in Exercise Questionnaire-2. For data analysing parametric tests (Pearson Correlation, Independent Samples T-test, One Way Anova and Tukey) has been preferred considering normality-homogeneity tests and Central Limit Theorem. When the research findings are analysed, on variables in reference to gender factor LTEA, HLB and BRE (only external adjustment), in reference to school type factor only BRE (only introjection adjustment), in reference to grade level factor only HLB, in reference to academical success only LTEA, in reference to licenced athlete factor LTEA and BRE (internal adjustment, introjection adjustment and lack of motivation) related differences is observed. Besides, it is observed that in regards to place of residence of parents' LTEA, HLB and BRE differences on variables are corelated. As a result of corelation tests substantive corelations is observed between LTEA, HLB and BRE (internal adjustment, introjection adjustment and lack of motivation) and HLB and BRE (all subscales). Also related differences between LTEA and HLB variables in regards to gender, academic success, being licenced athlete and place of residence factors is analysed with z points and it's defined that the differences are not relevant.