Toplumsal cinsiyet ekseninde insan, doğa ve devlet ilişkileri: Rize Pazar örneği
Human, nature, and state relations in the context of gender: The case of Rize Pazar
- Tez No: 841433
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE SEVGİ UÇAN ÇUBUKÇU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Antropoloji, Siyasal Bilimler, Anthropology, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 247
Özet
6 Şubat 1924'te 407 sayılı kanun ile Rize ili ve Borçka ilçesinde fındık, portakal, limon ve mandalinanın yanı sıra çay tarımının da yapılması konusunda hükümete yetki verilmiş; çay tarımı yapılması hâlinde uygulanacak destek ve teşvik esasları belirtilmiştir. Tezde Doğu Karadeniz Bölgesi'nde toplum ve doğa ilişkileri feminist politik ekoloji yaklaşımı çerçevesinde Rize ili Pazar ilçesinin bir köyünden yola çıkılarak analiz edilecektir. Kalkınma, refah,“kendi kendine yetme”gibi ilkeler doğrultusunda 1950'li yıllardan itibaren hem ekolojik hem toplumsal olarak değişen bir coğrafyada emek ve toprak üzerinde yaşanan hane içi toplumsal cinsiyetli iktidar ilişkilerinin incelenmesi hedeflenmektedir. Bu çerçevede çay tarımının toplumsal cinsiyetli etkilerinin neler olduğu ve kadınların bu etkilerle nasıl müzakere ve mücadele ettikleri sorularına yanıt aranacaktır. Tezde yöntem olarak etnografik saha araştırması ve derinlemesine görüşme yöntemleri kullanılmıştır. Araştırma sonucunda çay tarımına emek ve mülkiyet alanında toplumsal cinsiyet eşitsizliklerinin eşlik ettiği tespit edilmiştir. Kadınlar bu eşitsizliklerle gündelik direniş çerçevesinde çeşitli stratejilerle başa çıkmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
On 6 February 1924, with the law numbered 407, the government was authorized to cultivate tea in addition to hazelnuts, oranges, lemons, and tangerines in Rize province and Borçka district and the support and incentive principles to be applied in tea cultivation are specified. In the thesis the relations between society and nature in the Eastern Black Sea Region will be analyzed within the framework of feminist political ecology drawing from a village in Pazar district of Rize province. It is aimed to examine the gendered power relations within the household over labor and land in a geography that has changed both ecologically and socially since the 1950s in line with principles such as development, welfare, and“self-sufficiency”. In this context the questions of what the gendered impacts of tea farming are and how women negotiate and struggle with these impacts will be sought. Ethnographic field research and in-depth interviews were used in the thesis. As a result of the research, it has been determined that tea farming is accompanied by gender inequalities in terms of labor and property. Women deal with these inequalities with various strategies within the framework of the everyday resistance.