Feminizm ve doğa ekseninde Ekofeminizm
Ecofeminism in the context of Feminism and nature
- Tez No: 191242
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AYKUT ÇOBAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 232
Özet
Üzel, Esra, Feminizm ve Doğa Ekseninde Ekofeminizm, Yüksek Lisans Tezi,Danışman: Doç. Dr. Aykut Çoban, 228 s.ÖZETFeminizm, en asgari düzeyde toplumsal cinsiyet eşitliğine, yani erkekegemenliğinin var olduğu ve bunun yanlış olduğuna dair bir sözdür. Kökleri,özerk ve özgür bir şekilde kendini belirleme liberal geleneğinde bulunur.Bununla beraber altmışlar ve yetmişler farklı çeşitleriyle yeni bir feministradikalizmin ortaya çıkışına tanıklık etmiştir. Bunlar içinde ekofeminizmyaklaşımı önemli; aynı zamanda tartışma odaklı bir yere sahiptir.Ekofeminizme göre, Neolitik dönemin sonlarında başladığı düşünülenataerkilliğin ve tahakküm ideolojilerinin yükselmesiyle ortaya çıkan hiyerarşiktoplumun ilk kurbanları arasında kadınlar yer alırlar. İnsan ırkının ilk önemlitoplumsal katmanlaşmasının, kadının etkin olarak“daha düşük”ve“dahaaşağı”bir toplumsal sınıf haline sokulduğu, erkeğin kadına hakim hale geldiğizaman oluştuğunu öne sürer. Doğaya tahakküm ile tarih boyunca doğa ilebirlikte tanımlanan kadına hakimiyet kurulması arasında bir paralellik olduğunadikkat çekmektedirler.
Özet (Çeviri)
Üzel, Esra, Ecofeminism in the Context of Feminism and Nature, Master?sThesis, Advisor: Assoc. Prof. Aykut Çoban, 228 p.SUMMARYFeminism is at the very least about social gender equality, which accepts thereis men sovereignity that is wrong and not acceptable. It can be found originallyin traditional self and free expressions of individuals which is one of the facetsof conventional liberalism. In addition, in 60?s and 70?s, various subtypes hadarisen and this leaded to form a new feminist radicalism. Ecofeminism is one ofthese subtypes and is both important and open to discussion.According to ecofeminism, women are the first victims of hierarchical societywhich has arisen with patriarchality and men dominancy (is thought to havebegun at the end of Neolitic period). Moreover, human dominancy on natureand men dominancy on women seem to be paralel.This dissertation has two parts. In the first part feminism is explained and inthe second part ecofeminism is explained