Cumhuriyetin ilk on yılında Üsküdar (1923-1933)
Üsküdar in the first period of Rebuplic
  1. Tez No: 841435
  2. Yazar: YASEMİN POLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖKKEŞ KÜRŞAD KARACAGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu çalışmada cumhuriyetin ilk on yılında Üsküdar'ın sosyal, kültürel ve idari anlamda ortaya koyduğu gelişmeler incelenmiştir. Amaç, ele alınan bu on yıllık süreçte, Üsküdar'ın bir semt olarak tarihsel gelişiminin nasıl ve ne şekilde olduğunun araştırılmasıdır. Bu amaçla araştırma yapılırken, dönemin gazeteleri, süreli yayınları, arşiv belgeleri, hatıratlar, romanlar ve inceleme türünde eserlerden faydalanılmıştır. Üsküdar tarihte çok eski zamanlarda dahi değer gören, orada ikamet eden insanlar açısından farklı önem atfedilen bir semtti. Altın şehir olarak adlandırılırken, Osmanlı devrinde ise ordu Anadolu'ya sefere çıktığında burada toplanır, Anadolu'dan gelen kervanlar Üsküdar'da toplanarak burayı bir ticaret merkezi haline getirmişlerdir. Osmanlı devrinin sonrasında, Mondros Mütarekesi, milli mücadele dönemi ve cumhuriyetin ilanında ise bu kez siyasi yönüyle ön plana çıkmıştır. Hem milli mücadeleye katılanların Anadolu'ya geçişini sağladığı için, hem de coğrafi açıdan stratejik konumu ile tarihte iz bırakmıştır. Burada yetişen sanatkârlar ise, semtin kültürel gelişimine katkı sağlayarak sanatsal dinamiğini yükseltmiştir. Elbette burada bulunan tekke, türbe, çeşme ve diğer mimari eserlerle birlikte semtin geçmişinin bir sanatsal temeli mevcuttu. 1923-1933 yılları arasında Üsküdarlı sanatkârlar da bu dinamiği korumuşlardır. Sinemalar ve tiyatrolar ise halkın da katıldığı kültür alanlarıydı. Bunlarda Üsküdar Musiki Cemiyeti gibi günümüze kadar ulaşan kuruluşlar da mevcuttur. 1928'de tramvayın gelmesi, imar faaliyetlerinin yoğunlaşması, ulaşıma dair yapılan çalışmalar ise semtin ilerleyen zamana uyum sağlayabilme gayretini ortaya koymuştur. Bu anlamda nüfusun yoğunlaşması ise, halkın doğal gereksinimlerini karşılayacak elektrik ve suyun modernize bir şekilde Üsküdar'a ulaşabilme çabasını mecburi kıldı. Bu çalışmaların tümü Üsküdar'ın bugünkü kimliğini kazanmasında etkili olan unsurlardır.
Özet (Çeviri)
This thesis is composed of social, cultural and administrative development of Üsküdar in the first period of republic. The aim is to prove historical process of Üsküdar and explore the sort of development in the first decade. Therefore; while this thesis is being written, newspapers, periodical publications, archive documents, novels have been used for this study. Üsküdar has been seen as a value ever since old-time by its citizens. İt is named as“golden city”and in case Ottoman Period, the military gathered here, while the voyage to Anatolia. Nonetheless immigrants from Anatolia stopover at Üsküdar as they have made here as a center of trade. Armistice of Moudros, national struggle and with the proclamation of republic, Üsküdar came to forefront with its political tack. Üsküdar left a mark with its geographic strategic position, besides that, participants of national struggle got to Anatolia upon Üsküdar. Artist that grown up here, made a big contribution to cultural development. Besides this, they raised artistic dynamism. For sure; Üsküdar had a basic art with its lodges, tombs, fountains, and other architectual Works. Theaters and cinemas are the cultural areas for the public. Üsküdar Music Sociaty can be shown as an example for coming until today. In 1928, trolley car came to Üsküdar, town planning increased, workings on transportation can be named as an effort for orientating. İn this sense, overpopulation obligated to get more modern electric and water systems. All these actions are effecting factors to get a new identity for Üsküdar today.