Kitle fonlamasına dayalı girişim sermayesi vakfı model önerisi
A proposal for a venture capital waqf model based on crowdfunding
  1. Tez No: 841436
  2. Yazar: FEYZULLAH ESAD ŞEKKELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER KARAOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Finansı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
İnsani yardımın temel aracı ve sivil toplumun vazgeçilmez unsuru olan vakıflar, faaliyetlerinin finansmanı için sürekli kaynak arayışındadır. Bu kaynaklar genellikle bağışlar, kurumsal destekler, devlet destekleri ve uluslararası projeler gibi seçeneklerden oluşmaktadır. Ancak bu kaynaklardan elde edilen gelirler öngörülebilir ve devamlı değildir. Dolayısıyla finansman konusundaki zorluk ve eksiklikler, vakıfların sürdürülebilirliği önündeki en büyük etkenlerin başında gelmektedir. Araştırmanın temelini teşkil eden Girişim Sermayesi Vakfı modeli, bahsedilen sorunlara bir çözüm arayışı olarak, vakıfların hem finansal istikrarlarını sağlamasını hem de gelirlerini düzenli bir şekilde artırmasını hedefleyen bir yapı önermektedir. Bir başka ifadeyle araştırmanın konusu, Osmanlı döneminde yaygın olarak kullanılan para vakıflarının günümüz yansıması olarak sosyal etki yatırımlarını önceleyen sürdürülebilir bir girişim sermayesi vakfı model önerisinde bulunmaktır. Bu model önerisi geleneksel, sosyal etki ve İslami girişim sermayelerinden farklılaşarak, iktisadi kalkınmaya katkı sağlayabileceği öngörülen yeni ve bütüncül bir yaklaşımdır. Araştırmanın öncelikli amacı; para vakıflarının ve girişim sermayelerinin temel alındığı; yeni, sürdürülebilir ve sosyal etkisi yüksek bir vakıf modeli sunmaktır. Araştırmanın ikincil amacı ise sunulan vakıf modelinin uygulanabilirliğinin bir saha araştırmasıyla incelenmesidir. Çalışmada nitel araştırma yöntemleri kullanılmıştır. Veriler yarı yapılandırılmış açık uçlu mülakat yöntemiyle toplanmış ve içerik analizi ile incelenmiştir. Araştırmaya paya dayalı kitle fonlama platformuna üye toplam otuz iki kişiyle mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Yapılan analiz sonuçlarına göre bulgular beş farklı temada toplanmıştır. Bu temalar“bağış davranışı”,“vakıflar”,“girişim firmaları”,“GSV modeli”ve“dindarlık”tır. Araştırmadan elde edilen bulgu ve sonuçlardan hareketle, modelin çıkış noktası olan ancak piyasada bir türlü etkin uygulamalarına rastlanılmayan para vakıflarının, günümüze uyarlanmış, sürdürülebilir ve sosyal etkisi yüksek bir model olan GSV ile hayata geçirilebileceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Waqfs, which are the fundamental tool of humanitarian aid and an indispensable element of civil society, are in a constant search for resources to finance their activities. These resources typically consist of options such as donations, corporate support, government grants, and international projects. However, the income derived from these sources is often unpredictable and not continuous. Therefore, financial difficulties and shortcomings in funding are among the primary factors hindering the sustainability of waqfs. At the core of the research, the Venture Capital Foundation (GSV) model serves as a quest for a solution to the mentioned problems, aiming to provide waqfs with both financial stability and a systematic increase in their revenues. In other words, the subject of the research proposes a structure that prioritizes social impact investments as a contemporary reflection of cash waqfs widely used during the Ottoman era, presenting a new and comprehensive approach that is expected to contribute to economic development. The primary goal of the research is to offer a new, sustainable, and socially impactful waqf model based on cash waqfs and venture capital. The secondary goal of the research is to examine the feasibility of the proposed waqf model through field research. Qualitative research methods were employed in the study. Data was collected through semi-structured open-ended interviews and analyzed using content analysis. Interviews were conducted with a total of thirty-two individuals who are members of a share-based crowdfunding platform. The analysis results revealed findings gathered in five different themes:“donation behavior,”“waqfs,”“venture companies,”“GSV model,”and“religiosity.”Based on the findings and results obtained from the research, it can be concluded that cash waqfs, which have been encountered in literature but have not been translated into practice for years, can be implemented effectively in today's context through the GSV model, a sustainable and socially impactful model.