Atık modüller yardımıyla bazı halkaların karakterizasyonları ve modüllerin parçalanışları
Characterization of some rings by small modules and decomposibility of modules
  1. Tez No: 84148
  2. Yazar: AYŞE ÇİĞDEM ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH HARMANCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Bu çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde diğer bölümlerde kullanılacak önbilgiler derlenmektedir. ikinci bölümde Z*(.) fanktırının sağlamış olduğu özellikler verilerek eş-tekil ve eş-tekil olmayan modül tanımlanmaktadır. Eş-tekil olmayan modüllerin sınıfı X_ ile temsil edilerek X_ ile 2L sınıfına karşılık gelen X* modül sınıfının sağlamış olduğu özellikler üzerinde durulmaktadır. Ayrıca Z*(.) fanktırı ile V-halkalar ve GV-halkalar karakterize edilmektedir. Üçüncü bölümde atık modüller sınıfı tarafından üretilen kalıtsal burulma kuramı QC*,2Q incelenmekte ve herhangi bir modülün bir 2£-modül ve bir 2£*-modülün dik toplamı olarak yazılabilmesi için gerek ve yeterli koşullar verilmektedir. Dördüncü bölüm (S*) özelliği ile ilgilidir. (S*) özelliğini sağlayan modüllerin genel özellikleri incelenerek (S*)'ı sağlayan modüllerin sonlu dik toplamının (S*)'ı sağlayıp sağlamadığı üzerinde durulmaktadır. (S*)'ı sağlayan bir halka üzerinde tanımlı modüllerin her zaman (S*)'ı sağlaması gerekmez. Bununla ilgili örnek verilerek her modülü (S*)'ı sağlayan halkalar yardımı ile H-halkalar ve QF-halkalar karakterize edilmektedir. Beşinci bölüm (*)-radikale sahip modüller ile ilgilidir. V-halkalar, GV-halkalar, yarı-asıl QF-3 halkalar, H-halkalar ve QF-halkaların karakterizasyonu elde edilmektedir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT This work consists of five chapters. In the first chapter, preparatory in formation is given that will be used later. In the second chapter, we give some properties of the functor Z*(.) and de fine cosingular and non-cosingular modules. We denote the class of cosingular modules by X and by using this class, we define X*. Also several properties of these classes are given. In addition, V-rings and GV-rings are characterized using Z*(.). In the third chapter, a hereditary torsion theory generated by the class of small modules (X*, X) is investigated and equivalent conditions for rings are given over which every module is a direct sum of an X-module and an X*- module. The fourth chapter is about the (S*) property, which is a kind of gener alization of (Dl)-modules. We study decompositions of modules having (S*) and give some of their fundamental properties. We also give some results which show when a finite direct sum of modules which satisfy (S*) also sa tisfies (S*). A ring may satisfy (S*) but modules over the ring need not satisfy (S*), in general. For this we produce some examples. And we characterize rings whose modules satisfy (S*). The fifth chapter concerns modules that have a *-radical. We give a characte rization of V-rings, GV-rings, semiprimary QF-3 rings, H-rings and QF-rings.