Relapsing remitting multiple sklerozis tanılı hastaların gri/beyaz madde oranının klinik ve demografik veriler, nöroflament hafif zincir ve glial fibriler asidik protein seviyeleri ile ilişkisi
The relationship of gray/white matter ratio with clinical demographic data and neuroflament light chain and glial fibrilary asidic protei̇n levels in patients with relapsi̇ng remi̇tting multi̇ple sclerosis
  1. Tez No: 841486
  2. Yazar: NESLİHAN EŞGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASUMAN ORHAN VAROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Relapsing Remitting Multiple Sklerozis (RRMS) hastalarının takip, tedavi ve prognozunu belirleyen çok sayıda faktör vardır. Dizabilite ve progresyonu erken öngören belirteçlere ihtiyaç olduğu da aşikardır. Bu çalışmada RRMS tanılı hastalarda gri/beyaz madde volüm oranının klinik ve demografik veriler, NfL ve Gfap serum seviyeleri ile olan ilişkisini saptamayı amaçladık. Bu prospektif çalışmaya Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi Nöroloji Multiple Sklerozis (MS) polikliniğinden takipli olan RRMS tanılı 18-70 yaş aralığında 61 hasta, hastalarla benzer yaş aralığında olan sağlıklı 20 kişilik kontrol grubu dahil edildi. İlk atak bulgularının ve son klinik vizit bulgularının ayrıntılı değerlendirilmesi, klinik ve demografik verileri kaydedildi. Son klinik değerlendirme esnasında hastalardan ve hiçbir sağlık problemi olmayan kontrol grubundan nöroflament hafif zincir (NfL) ve glial fibriler asidik protein (Gfap) biyomarkırları için kan örneği alındı, volümetrik manyetik rezonans görüntüleme (MRG) incelemeleri yapıldı. Hasta grubunda, kontrol grubu ili karşılaştılırıldığında beyaz madde volümü daha düşük, gri/beyaz madde volüm oranı daha yüksek olarak bulundu (p0.05). Hasta grubunda gri madde volümü, beyaz madde volümü ile pozitif korele bulundu (p0.05). Hasta grubunda serum NfL ve Gfap düzeyleri düzeyleri birbiri ile pozitif korele saptandı (p0.05).
Özet (Çeviri)
There are many factors that determine the follow-up, treatment and prognosis of Relapsing Remitting Multiple Sclerosis (RRMS) patients. It is clear that there is a need for early markers that predict disability and progression. In this study, we aimed to determine the relationship of gray/white matter volume ratio with clinical and demographic data, NfL and Gfap serum levels in patients with RRMS. In this prospective study, 61 patients between the ages of 18-70 with RRMS who were followed up from the Neurology Multiple Sclerosis (MS) outpatient clinic of Prof. Dr. Süleyman Yalçın Göztepe City Hospital, and a control group of 20 healthy people who were in the same age range as the patients were included. Detailed evaluation of first attack findings and last clinical visit findings, clinical and demographic data were recorded. During the final clinical evaluation, blood samples were taken for neurofilament light chain (NfL) and glial fibrillary acidic protein (Gfap) biomarkers from the patients and the control group, who had no health problems, and volumetric magnetic resonance imaging (MRI) examinations were performed. The white matter volume was lower and the gray/white matter volume ratio was higher in the patient group when compared to the control group (p0.05). Gray matter volume was positively correlated with white matter volume in the patient group (p0.05). Serum NfL and Gfap levels were positively correlated with each other in the patient group (p0.05).