Televizyonda kadına yönelik şiddet haberlerinin alımlanması
Reception of news of violence against women on television
  1. Tez No: 841516
  2. Yazar: EZGİ MALATYALI ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA NACAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
İletişim sürecinde, aktarılmak istenen mesajın hedefi olan izleyici, medya çalışmalarında göz ardı edilmemesi gereken bir unsurdur. Bu çalışmada, hemen her gün yazılı ve görsel basında yer alan ve sayıları gittikçe artan kadına yönelik şiddet haberlerinin, televizyon haberlerini izleyen izleyiciler tarafından nasıl ve ne şekilde alımlandığının ortaya konması ve alımlama farklılıklarına ya da benzerliklerine katılımcıların yaşı, mesleği, cinsiyeti, seçilen kanalların ideolojik çizgileri gibi faktörlerin etki edip etmediği ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Bu doğrultuda“Mutlu Menekşe Cinayeti”haberi seçilmiş ve haber 25-50 yaş aralığında farklı sosyo-demografik özelliklere sahip, farklı meslek ve yaşlarda, 10 kadın ve 10 erkekten oluşan 20 kişilik bir alımlama grubuna izlettirilmiş ve ardından katılımcılarla yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Araştırmanın temel sorusu:“Televizyonda yer alan kadına yönelik şiddet haberleri karşısında izleyiciler etken konumda mıdır, bu metinler farklı okumalara açık mıdır?”olmuştur. Haber metinlerinin diğer medya metinlerine göre daha nesnel ve farklı okumalara kapalı metinler olduğu bilinse de, izlettirilen haber metnine dair katılımcıların farklı noktalarda farklı okumalar yapabileceği sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma sonucunda, katılımcıların, kadına yönelik şiddet haberi karşısında kişisel ve geçmiş deneyimleri ile siyasi ve ideolojik görüşleri çerçevesinde kendi anlamlarını üreten, aktif alımlayıcılar olduğu sonucu ortaya çıkmıştır. İzleme anı, bağlamı, izleyicinin geçmiş deneyim ve alışkanlıkları gibi faktörlerin anlamın oluşmasına etki eden faktörler olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
İn the communication process, the audience who is the target of the message to be conveyed, which is an element that should not be ignored among media stuff. In the present study, the increasing number of news about violence againts women appearing in the mass media everyday, it has been tried to reved how and in what way television news in understood by the viewers and whether factors such as the age, profession, gender and ideological lines of the participant affect the differences or similarities in understanding. In this regard, the news of“Mutlu Menekşe homicide”was selected and shown to group of 20 people, consisting of 10 women and 10 men between the ages of 25-50 with different socio-demographic characteristic, different professions and ages and their opinions were received. The main question of the research is that“how viewers affected by news of violence againts women shown on television?”and“do these sections lead to different understanding?”Although it is known that news texts are more objective and cloced to inference of different meanings compered to other media arguments, news text viewers have infered different meanings at different points. As a result of the resarch, it is concluded that the people participating in the resarch are subject who produce their own meanings based on their personel experiences with political and ideological in the face of news of violence against women. It has been understood that factors such as the moment of viewing, its concept, the past experience and habits of the the viewer are the factors that affect the formation of meaning.