İki farklı yöntemle yapılan sağlık eğitiminin kadınların HPV bilgisine, serviks kanseri sağlık inancına ve tarama testi yaptırmasına etkisi
The effect of two different health education methods on women's HPV knowledge, cervical cancer health belief and screening test
  1. Tez No: 841517
  2. Yazar: MERVE GÖKMEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERPİL ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Amaç: Bu çalışmada, iki farklı yöntemle yapılan sağlık eğitiminin kadınların HPV bilgisine, serviks kanseri sağlık inancına ve tarama testi yaptırmasına etkisini belirlemek amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışma, tek kör randomize kontrollü bir araştırma olarak paralel gruplar tasarımında yürütüldü. Örneklemi, Ocak-Temmuz 2023 tarihleri arasında Ankara ili, Şehit Zafer Çalışkan Aile Sağlığı Merkezi'ne kayıtlı, dahil edilme kriterlerini karşılayan ve gönüllü her grupta 42 olmak üzere 126 sağlıklı katılımcı oluşturdu. Çalışmada HPV Bilgi ölçeği, Rahim Ağzı Kanseri ve Pap Smear Testi Sağlık İnanç Modeli Ölçeği ve öz değerlendirme için VAS kullanıldı. Çalışmada kontrol grubu standart bakım hizmeti alırken, yüz yüze eğitim grubuna ev ziyareti yoluyla sağlık eğitimi ve broşür verildi ve telefonla bir hatırlatma görüşmesi yapıldı; çevrimiçi eğitim grubuna ise görüntülü görüşme yoluyla sağlık eğitimi ve dijital broşür verildi ve bir kez hatırlatma görüşmesi yapıldı. İki aylık izlem sonucu, üç grubun verilerinin karşılaştırılmasında Tek Yönlü Varyans analizi ve Kruskal Wallis testi, çoklu karşılaştırmalarda Tukey ve Dunn testi, grup içi öncesi ve sonrası karşılaştırmalarında Wilcoxon testi uygulandı. Ayrıca grup ve zaman karşılaştırmalarında İki Yönlü Varyans analizi ve Robust ANOVA kullanıldı. Bulgular: Çalışmanın başlangıcında yapılan karşılaştırmalarda; grupların benzer özellikte olduğu saptandı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to determine the effect of health education given by two different methods on women's knowledge about HPV, cervical cancer health belief and screening test. Materials and Methods: The study was conducted in a parallel groups design as a single- blind randomized controlled trial. The sample consisted of 126 healthy participants, 42 in each volunteer group, who were registered at the Martyr Zafer Çalışkan Family Health Center in Ankara between January and July 2023, and met the inclusion criteria. HPV Knowledge scale, Cervical Cancer and pap Smear Test Health Belief Model Scale and VAS for self- assessment were used in the study. In the study, while the control group received standard care, the face-to-face education group was given health education and brochures through home visits and a reminder interview over the phone; On the other hand, the online training group was given health education and a digital brochure via video call and a reminder meeting was held once. One-way analysis of variance and Kruskal Wallis test were used to compare the data of the three groups after a two-month follow-up, Tukey and Dunn test for multiple comparisons, and Wilcoxon test for in-group comparisons before and after. In addition, two- way analysis of variance and Robust ANOVA were used in group and time comparisons. Results: In the comparisons made at the beginning of the study; groups were found to have similar characteristics (p>0.05). At the end of the study, the HPV Knowledge Scale total and sub-dimension, VAS self-assessment, health motivation, severity, pap smear disability sub- dimension post-test scores of the participants in the face-to-face and online training groups were similar to each other and although there was a decrease in the severity and disability perception score, there was a significant decrease in the post-test scores.