Miyoma uteri ile delta nötrofil indeksi arasındaki ilişkinin araştırılması
İnvestigation of the relationship between myoma uteri and delta neutrophil i̇ndex
- Tez No: 841518
- Danışmanlar: PROF. DR. KADİR ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Çalışmamızda üreme çağındaki kadınlarda morbiditenin önemli kısmından sorumlu olan miyoma uteri ile inflamatuar belirteçlerden DNİ (delta nötrofil indeks), NLR (nötrofil lenfosit oranı) ve PLR (platelet lenfosit oranı) arasındaki ilişkiyi açıklığa kavuşturmayı, miyomun patogenezinde inflamasyonun rolünü araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda, Eylül 2019 ve Aralık 2022 tarihleri arasında, Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Jinekoloji kliniğine başvuran, görüntüleme ve cerrahi sonrası patolojide miyoma uteri tanısı konulan ve çalışmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan hastalar çalışma grubu olarak ve polikliniğe başvuran sağlıklı kadınlar kontrol grubu olarak çalışmaya dahil edildi. Her iki gruptaki kadınların yaş, gravida, parite, VKI(vücut kitle indeksi), preoperatif hemogram sonuçlarından hesaplanan DNI, NLR, PLR, miyomun boyutu, sayısı ve yerleşimi değerlendirildi. 23.0 SPSS istatistik programı kullanılarak kaydedilen veriler analiz edilerek anlamlılıkları değerlendirildi. Bulgular: Miyoma uterili hasta ve kontrol grupları arasında DNI (%) değerleri açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmamıştır (p>0.05). Hasta grubundaki bireylerin NLR ortalaması 2.41±1.04, kontrol grubundaki bireylerin 2.08±0.76 olduğu saptanmıştır. Miyomlu bireyler ve kontrol gruplamasına göre olguların NLR değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir (z=3.071, p=0.002). Ayrıca miyomlu bireyler ve kontrol grupları arasında PLR değerleri açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık tespit edilmiştir (z=5.978, p0.05). Sonuç: Çalışmamızda, DNI ile miyom arasında istatiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmasada, uterin miyom tanılı hastalarda, azalmış lenfosit sayısı ile daha yüksek NLR ve PLR değerleri saptanması, miyom patogenezinde inflamatuar süreçlerin katkısı olduğu düşüncesini desteklemektedir. İnflamasyonun hastalığın seyrindeki yerini daha iyi anlamak, morbiditeyi öngörebilmek için inflamatuar markerların günlük pratikte kullanılabilirliğini araştırmak ve cerrahi dışı tedavilere ışık tutabilmek açısından miyoma uteri ile inflamatuar markerların araştırıldığı çok merkezli, prospektif, yüksek hasta sayılı çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Materials And Methods: In our study, we aimed to clarify the relationship between myoma uteri, which is responsible for an important part of morbidity in women of reproductive age, and inflammatory markers DNI (delta neutrophil index), NLR (neutrophil lymphocyte ratio) and PLR (platelet lymphocyte ratio), and to investigate the role of inflammation in the pathogenesis of myoma. Results: In our study, patients who applied to Ankara Bilkent City Hospital Gynecology and Obstetrics Department Gynecology clinic between September 2019 and December 2022 and were diagnosed with myoma uteri in imaging and post-surgical pathology and met the inclusion criteria in the study were included in the study group and healthy women who applied to the outpatient clinic were included in the control group was included in the study. Age, gravida, parity, BMI (body mass index), DNI, NLR, PLR calculated from preoperative hemogram results, fibroid size, number and localization of women in both groups were evaluated. The data recorded using the 23.0 SPSS statistical program were analyzed and their significance was evaluated. Conclusion: No statistically significant difference was found between the myoma uteri patient and control groups in terms of DNI (%) values (p>0.05). The mean NLR of the individuals in the patient group was 2.41±1.04, and 2.08±0.76 in the control group. A statistically significant difference was found between the NLR values of patients with fibroids and control grouping (z=3.071, p=0.002). In addition, a statistically significant difference was found between individuals with fibroids and control groups in terms of PLR values (z=5.978, p0.05).