Gebelerde aşılanmaya yönelik tutum ve niyet ile sağlık okuryazarlığı arasındaki ilişki
The relationship between attitudes and intention to vaccination and health literacy in pregnant women
- Tez No: 841519
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERPİL ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Gereç ve Yöntem: Çalışma, Aralık 2022 – Haziran 2023 arasında Gülhane Eğitim Araştırma Hastanesi'nin gebe polikliniğine başvuran, gönüllü 351 gebe ile kesitsel bir araştırma olarak yürütüldü. Veri toplama formunda Gebe Bilgi Formu, Gebelikte Aşılanmaya Yönelik Tutum ve Niyet Ölçeği: COVID-19 Versiyonu ile Türkiye Sağlık Okuryazarlığı-32 yer aldı. Veriler, pandemi koşullarına ve mahremiyete dikkat edilerek yüz yüze toplandı. Ölçekler toplam puan ve alt boyut toplam puan ortalamaları üzerinden değerlendirildi. Bağımsız değişkenler ve ölçek puanları arasındaki nedensellik Maksimum Likelihood metodu kullanılarak Path Analizi ile incelendi. Bulgular: Çalışmaya katılan gebelerin yaş ortalaması 28,97±5,14 idi. Katılımcıların %14,8'i (n=52) mükemmel, %27,9'u (n=98) yeterli, %43,3'ü (n=152) sınırlı, %14,0'ü (n=49) yetersiz sağlık okuryazarlığı düzeyine sahip olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to determine the relationship between attitudes and intention to vaccination and health literacy in pregnant women. Materials and Methods: The study was conducted in a cross-sectional research design. The sample consisted of 351 women who volunteered to participate in the study and met the inclusion criteria between December 2022 – July 2023 in the Gynecology and Obstetrics Department, Gynecology and Obstetrics Clinic of Gülhane Training and Research Hospital. Data collection form included: pregnancy information form, Scale of Attitude and Intention to Vaccination in Pregnancy: COVID-19 Version, Türkiye Health Literacy Scale. The data were collected face-to-face, paying attention to the pandemic conditions and privacy. The scales were evaluated on the basis of total score and sub-dimension total score averages. The causality between the independent variables and the scale scores was examined by Path Analysis using the Maximum Likelihood method. Results: The average age of the pregnant women participating in the study was 28,97±5,14. It was found that 14,8% (n=52) of the participants had excellent, 27,9% (n=98) adequate, 43,3% (n=152) limited, 14,0% (n=49) insufficient Health Literacy level.