Akut pankreatitli hastalarda salusin beta düzeyinin hastalığın şiddeti ile ilişkisi
The relationship of salusin beta level with the severity of the disease in patients with acute pancreatitis
  1. Tez No: 841523
  2. Yazar: EMEL AYVAZ GÜNEYİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜLENT ALBAYRAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Akut Pankreatitli Hastalarda Serum Salusin Beta Düzeyinin Akut Pankreatit Şiddetini Öngörmede Önemi ve Akut Pankreatitli Hastalarda Hastalığın Prognozu İle İlişkisinin Değerlendirilmesi Amaç: Akut pankreatit tanısı ile yatırılan hastaların serum salusin beta düzeyinin akut pankreatit şiddetini öngörmede önemi ve hastalığın prognozu ile ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza 18-100 yaş arasında akut pankreatit tanısı konan 64 hasta dahil edildi. Çalışmaya alınan hastalar, Revize Atlanta Skorlamasına göre hafif, orta, şiddetli akut pankreatit olacak şekilde 3 gruba ayrıldı. Çalışmaya kontrol grubu olarak sağlıklı 18 erişkin birey dahil edildi. Çalışmaya katılan hastaların cinsiyeti, yaşı, boyu, kilosu, ek hastalık varlığı, laboratuvar inceleme sonuçları, görüntüleme bulguları ve lökosit (WBC), nötrofil lenfosit oranı (NLO), ortalama platelet hacmi (MPV), amilaz, lipaz, sensitif c-reaktif protein (CRP), sedimentasyon ile serum salusin beta düzeyleri ölçülerek kaydedildi. Yatışının 3. gününde salusin beta düzeyine tekrar bakıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hastaların yaş ortalaması 62.66±17.67 idi. 64 hastanın %57,8'i kadındı, % 42,2'si erkekti. Hastaların %64.1'inin etiyolojisinde safra taşı vardı ve %93.6'sında batın BT görüntülemesi kullanıldı. Çalışmaya dahil edilen hastaların, hem 1. gün hem de 3.
Özet (Çeviri)
Evaluation Of The Importance Of Serum Salusin Beta Level In Predicting The Severity Of Acute Pancreatitis In Patients With Acute Pancreatitis And Its Relationship With The Prognosis Of The Disease In Patients With Acute Pancreatitis Aim: The aim of this study was to evaluate the importance of serum salusin beta level in predicting the severity of acute pancreatitis and its relationship with the prognosis of the disease in patients with acute pancreatitis admitted to Atatürk University Faculty of Medicine Research Hospital. Materials and methods: Our study included 64 patients with acute pancreatitis between the ages of 18 and 90. The patients included in the study were divided into 3 groups as mild, moderate and severe acute pancreatitis according to the Revised Atlanta Score. As the control group; Eighteen healthy adult individuals were included in the study. Gender, age, height, weight, presence of additional disease, laboratory examination results, imaging findings, leukocyte (WBC), neutrophil lymphocyte ratio (NLR), mean platelet volume (MPV), amylase, lipase, sensitive c-reactive protein (CRP), sedimentation and serum salusin beta level of the patients participating in the study were measured and recorded. Salusin beta level measured on the third day of hospitalization and recorded. Results: The mean age of the patients included in the study was 62.66±17.67. 57.8% of 64 patients were female, 42.2% were male. Etiological gallstones were present in 64.1% of the patients, and abdominal CT imaging was used in 93.6%.