Acil servise göğüs ağrısı ile gelen ve akut koroner sendrom düşünülen kronik böbrek hastalığı hastalarında; akut koroner sendrom ayırıcı tanısında sistatin-c ve yüksek duyarlılıklı troponin düzeyinin birlikte kullanımının prediktif ve diyagnostik değerliliği
The predictive and diagnostic value of combined use of cystatin-c and high-sensitivity troponin levels in the differential diagnosis of acute coronary syndrome in patients with chronic kidney disease presenting to the emergency department with chest pain
- Tez No: 841524
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEDRİYE MÜGE SÖNMEZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Göğüs ağrısı (GA) travma ve yaralanmaları takiben acil servis (AS) başvurularının en sık ikinci sebebidir ve akut miyokard infarktüsü (AMI) gibi ölümcül göğüs ağrısı nedenlerinin ayırıcı tanısı AS değerlendirmesinin temelini oluşturmaktadır. Gelişen teknolojiler ile yüksek duyarlılıklı troponinler akut koroner sendrom (AKS) varlığında sensitiviteyi arttırmıştır ancak bu durum spesifisitenin azalmasına sebep olmuştur. Kronik böbrek hastalığı (KBH) 800 milyon kişi ile dünya popülasyonunun %13'ünden fazlasını etkilemektedir ve KBH olan bireylerde kardiyovasküler hastalık (KVH) görülme sıklığı normal popülasyondan fazladır. KBH hasta grubunda bazal troponin düzeylerinin AKS yokluğunda bile üst sınırın üzerinde ölçülüyor olması ve yine bu gruptaki hastalarda AKS'nin atipik semptomlar ile prezente olması acil servislerde tanı koyulmasını zorlaştırmaktadır. Bu çalışmada AS'e göğüs ağrısı ile başvuran KBH hastalarında sistatin C ile hesaplanan GFR'nin troponin yüksekliğini açıklamadaki ve AKS ayırıcı tanısındaki öneminin değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: 1 ocak 2022 ile 1 Ocak 2023 tarihleri arasında acil servisimize göğüs ağrısı ile başvurup KBH kriterlerini karşılayan, 18 yaş üzeri, 174 hasta çalışmaya dahil edildi. Bu hastalar kılavuzlar (AHA 2021 Göğüs Ağrısı Kılavuzu, ESC 2020 NSTEMI Kılavuzu, ESC 2023 Akut Koroner Sendromlar Kılavuzu) ışığında değerlendirilerek AKS olan (n=91) ve AKS olmayan (n=83) olmak üzere 2 grupta incelendi. Tüm hastalardan elde edilen sistatin C verileri, troponin, kreatinin ve GFR değerleri ile karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: Chest pain is the second most common reason for emergency department visits following trauma and injuries, forming the basis of the emergency department evaluation for differential diagnosis of life-threatening causes of chest pain such as Acute Myocardial Infarction. Advanced technologies have increased the sensitivity of high-sensitivity troponins in the presence of Acute Coronary Syndrome (ACS), but this has led to a decrease in specificity. Chronic Kidney Disease (CKD) affects more than 800 million people, which is over 13% of the world's population, and individuals with CKD have a higher frequency of cardiovascular disease (CVD) compared to the normal population. In the CKD patient group, even in the absence of ACS, baseline troponin levels are measured above the upper limit, and in this group, ACS may present with atypical symptoms, making diagnosis in the emergency department challenging. This study aims to evaluate the importance of estimated Glomerular Filtration Rate (eGFR) calculated with cystatin C in explaining troponin elevation and in the differential diagnosis of ACS in CKD patients presenting to the emergency department. Materials and Methods: A total of 174 patients aged 18 and over who presented to our emergency department with chest pain and met the CKD criteria between January 1, 2022, and January 1, 2023, were included in the study. These patients were evaluated according to guidelines (AHA 2021 Chest Pain Guideline, ESC 2020 NSTEMI Guideline, ESC 2023 Acute Coronary Syndromes Guideline) and were examined in two groups: those with ACS (n=91) and those without ACS (n=83). Cystatin C data obtained from all patients were compared with troponin, creatinine, and GFR values.