İçsel pazarlama ve pazarlama yeteneklerinin örgütsel performans üzerindeki etkisinin incelenmesi
An examination of the impact of internal marketing and marketing capabilities on organizational performance
- Tez No: 841649
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLAY ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tez ile içsel pazarlama, pazarlama yetenekleri ve örgütsel performansı arasındaki ilişkiyi ve katılımcıların demografik özellikleri bakımından değişkenler arasında anlamlı farklılıkların bulunup bulunmadığını ortaya çıkarmak amaçlanmaktadır. İçsel pazarlama, işletmelerin kendi çalışanlarına yönelik bir pazarlama yaklaşımını benimsemesini ifade eder ve çalışanları müşteri odaklı düşünmeye teşvik eder. Pazarlama yetenekleri ise, bir organizasyonun pazarlama faaliyetlerini yönetme yeteneğini yansıtır ve rekabet avantajı oluşturmak için kritik bir öneme sahiptir. Örgütsel performans, bir işletmenin belirlediği hedeflere ulaşma yeteneği olarak kabul edilir ve uzun vadeli sürdürülebilirlik açısından hayati öneme sahiptir. Çalışmada örneklem olarak Türkiye'de faaliyet gösteren özel bir dil okulu çalışanları ele alınmıştır. Araştırma amacına uygun olarak hazırlanan bir anket yardımıyla veriler toplanmıştır. 137 veri değerlendirmeye alınarak araştırma sonucunda, içsel pazarlamanın ve pazarlama yeteneklerinin örgütsel performans üzerinde doğrudan pozitif bir etkisi olduğunu göstermektedir. Bunun dışında pazarlama yeteneklerinin aracı etkisinin bulunduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu sonuçlar doğrultusunda işletmelere ve bundan sonra yapılacak çalışmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to investigate the relationship between internal marketing, marketing capabilities, and organizational performance, as well as to determine whether there are significant differences among participants in terms of their demographic characteristics. Internal marketing refers to the adoption of a marketing approach towards an organization's own employees and encourages employees to think in a customer-centric manner. Marketing capabilities, on the other hand, reflect an organization's ability to manage its marketing activities and are critically important for creating a competitive advantage. Organizational performance is considered the ability of a business to achieve its set goals and is vital for long-term sustainability. In this study, employees of a private language school operating in Turkey were selected as the sample. Data was collected through a questionnaire prepared in line with the research objective. After evaluating 137 data points, the research results indicate that internal marketing and marketing capabilities have a direct positive impact on organizational performance. Furthermore, it was found that marketing capabilities have a mediating effect. In light of these results, recommendations have been made for businesses and future studies.