İktisadi kararlarda davranışsal iktisat modeli çerçevesinde toplumsal değerlerin rolü
The role of social values within the framework of the behavioral economic model in economic decisions
- Tez No: 841684
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KARAGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmanın amacı davranışsal iktisat boyutunda toplumsal değerlerin, bireylerin iktisadi karar ve tutumlarına olan etkilerini açıklamaktır. Bu çalışmada, geleneksel iktisadın rasyonel olarak varsaydığı bireyin gerçekte rasyonel olmadığını, davranışsal iktisadın da temellerini oluşturduğu psikolojik etmenlerin yanında, çevresel faktörlerden özellikle de içinde doğup yaşadığı toplumsal değerlerden etkilendiği ve genel olarak bu unsurlar doğrultusunda, karar ve tercihlerini verdiği açıklanmıştır. Bu bağlamda, toplumsal bir değer olarak ele aldığımız İslamilik endekslerinin 2022 verileri kullanılarak endeksteki ülkelerin GSYİH'lerini Dünya Bankası verilerine göre yüksek, üst-orta, orta-alt ve düşük gelir grubu olarak ayırıp endeks değerleri ile GSYİH'leri arasındaki ilişkiyi Pearson Correlation katsayısına göre değerlendirildi. Yapılan analiz sonucunda GSYİH ile genel endeks değerleri arasında güçlü ve pozitif korelasyona rastlanılmıştır. Sonuç olarak ülkelerin iktisadi ve sosyal anlamda gelişiminde toplumsal değerlerin etkili olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to explain the effects of social values on the economic decisions and attitudes of individuals in the dimension of behavioral economics. In this study, it was explained that the individual, which traditional economics assumes rationally, is not really rational, and behavioral economics is affected by environmental factors, especially the social values in which they are born and live, as well as the psychological factors that form the foundations of behavioral economics, and gives their decisions and preferences in line with these factors in general. In this context, by using the 2022 data of the Islamism indexes, which we consider as a social value, we divide the GDPs of the countries in the index into high, upper-middle, lower-middle and low income groups according to World Bank data, and analyze the relationship between the index values and their GDPs according to the Pearson Correlation coefficient. was evaluated. As a result of the analysis, a strong and positive correlation was found between GDP and general index values. As a result, it has been observed that social values are effective in the economic and social development of countries.