Enhancing vocabulary learning in civil aviation students: A comparative study of the effects of online interactive vocabulary activities and course book-based activities
Sivil havacılık öğrencilerinin sözcük öğrenimini artırma: Çevrimiçi etkileşimli kelime alıştırmalarının ve ders kitabı tabanlı alıştırmaların etkilerinin karşılaştırmalı incelemesi
- Tez No: 841685
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KARAKAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Havacılık sektörü hem ülkemizde hem de dünyada hızla gelişen bir sektör halini almıştır. Bununla bağlantılı olarak da bazı ihtiyaçlar ortaya çıkmıştır. Bu sektör uluslararası bir role sahip olduğu için işlerin yürümesi ve iletişimin sağlanması amacıyla ortak bir dile ihtiyaç duyulmaktadır. Bu da şüphesiz İngilizcedir. Öte yandan havacılık özel bir alan olduğu için ihtiyaç duyulan İngilizce de sadece Genel İngilizce değil aynı zamanda özel amaçlı İngilizcedir. Diğer bir deyişle kendine has bir terim bilgisi olan ve konuşma dilinde özel yapılara sahip olan bir dildir. Bu dilin Uluslararası Sivil havacılık Örgütü tarafından oluşturulan bir dil seviye ölçütü, havacılık alfabesi ve sayılar gibi farklı konularda kuralları vardır. Bu araştırma, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesindeki Sivil Havacılık öğrencilerinde çevrimiçi etkileşimli kelime bilgisi etkinliklerinin ve geleneksel ders kitabı tabanlı etkinliklerin kelime dağarcığı gelişimine etkilerini araştırmayı ve karşılaştırmayı amaçlamaktadır. Karşılaştırmalı bir yapıya sahip olan araştırma, bu iki yaklaşımın etkililiğini belirlemeyi ve hangi yöntemin kelime öğrenimini daha etkili bir şekilde geliştirdiğini belirlemeyi amaçlamaktadır. Ek olarak, çalışma, öğrencilerin öğrenme süreçlerinde çevrimiçi etkileşimli kelime etkinliklerin kullanımına karşı ders kitabına dayalı etkinliklerin kullanımına ilişkin bakış açılarını ve görüşlerini araştırmayı amaçlamaktadır. Bu araştırma, istatistiksel analiz ve öğrencilerin bakış açılarını toplayarak, Sivil Havacılık eğitimi bağlamında dil öğretimi ve öğrenimi alanına değerli içgörüler katmayı amaçlamaktadır. Araştırmaya 18-23 yaş arası 84 öğrenci katılmıştır. İngilizce seviyeleri A1 ve A2'dir. Bu çalışmada nicel veriler ve nitel veriler sırasıyla toplandığı için karma yöntemli sıralı açımlayıcı desen kullanılmıştır. Nicel veri olarak öğrencilerin İngilizce seviyelerini görmek için seviye belirleme testi, Havacılık İngilizcesinde seviyelerini görmek için Havacılık kelime testi kullanılmıştır. Nitel verilere ilişkin olarak ise öncelikle gönüllü öğrencilere görüşme anket formu uygulanmış, daha sonra aynı form odak gruplarına verilerek yazılı görüşleri alınmıştır. Sonuçlar, deney ve kontrol grubu öğrencilerinin başarıları arasında ön test ve son test puanları arasında anlamlı bir fark olduğunu göstermiştir. Ayrıca deney grubundaki öğrencilerin ders etkinliklerine ilişkin memnuniyetleri kontrol grubuna göre çok daha yüksektir. Bu çalışma öğrencilerin havacılıkla ilgili kelimeleri anlamaları ve bunları gelecekteki işlerinde başarılı olmaları için kullanmaları açısından önemlidir. Ayrıca bu çalışma sayesinde işe alınmadan önce yapılacak yazılı ve sözlü havacılık sınavlarında başarılı olacakları varsayılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aviation industry has been a sector which is developing rapidly both in our country and in the world. In line with this, several needs have occurred. As this sector has an international role, a common language is needed in order to process the work and provide communication. Without question, this language is English. On the other hand, since the aviation is a specific field, the needed English is not only General English but it is also English for Specific Purposes (ESP). In other words, it is a language which has a terminology and special structures in spoken language. Furthermore, it has several rules in different subjects, such as language framework, aviation alphabet, numbers, etc. which are formulated by International Civil Aviation Organization (ICAO). This research aims to explore and compare the effects of online interactive vocabulary activities and traditional course book-based activities on vocabulary improvement in Civil Aviation students at Burdur Mehmet Akif Ersoy University. With a comparative nature, the research seeks to determine the effectiveness of these two approaches and identify which method enhances vocabulary learning more effectively. Additionally, the study sets out to investigate students' perspectives and opinions regarding the use of online interactive vocabulary activities versus course book-based activities in their learning process. Through statistical analysis and gathering students' viewpoints, this research intends to contribute valuable insights to the field of language teaching and learning in the context of Civil Aviation education. There are 84 students who are between 18 and 23 in the study. Their level of English is A1 and A2. In this study, mixed-methods sequential explanatory design was used as quantitative data and qualitative data were collected respectively. As a quantitative data, placement test was applied to see the English level of students and Aviation vocabulary test was used in order to see the level of students in Aviation English. As for the qualitative data, firstly, interview questionnaire form was applied to voluntary students and then the same form was given to focus groups to receive their written opinions. Results indicated that there was a significant difference between the success of the students of experimental and control group in terms of pre-test and post-test scores. In addition, students' satisfaction in experimental group related to course activities is much higher than the one in control group. This study is significant for students' comprehension of aviation vocabulary to use them in their prospective jobs to be successful. In addition, it is assumed that they will be successful in written and oral aviation English exams before being hired thanks to this study.