Lise öğrencilerinde duygusal zekâ düzeyinin ve öznel iyi oluşun sanal oyun bağımlılığı ile ilişkisinin incelenmesi
Examining of relationship between emotional intelligence and subjective well-being with virtual game addiction in high school students
  1. Tez No: 841686
  2. Yazar: İBRAHİM SAYILGAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu araştırmanın amacı lise öğrencilerinde duygusal zekâ düzeyinin ve öznel iyi oluşun sanal oyun bağımlılığı ile ilişkisini incelemektir. Araştırmada Ergenler İçin Oyun Bağımlılığı Ölçeği (Kısa Form), Ergen Öznel İyi Oluş Ölçeği, Bar-On Duygusal Zekâ Testi Çocuk ve Ergen Formu (Kısa) uygulanmıştır. Çalışma grubunu 2022-2023 eğitim-öğretim yılında Türkiye'nin Kütahya ilinde lise seviyesinde öğrenim gören öğrenciler oluşturmuştur. Araştırmanın verileri kolaylı örnekleme yöntemi ile elde edilmiştir. Bu lise türleri Anadolu İmam Hatip Lisesi, Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Anadolu Lisesi, Fen Lisesi şeklindedir. Belirlenen çalışma grubu farklı sınıf düzeylerindeki öğrencilerden seçilen 368'i kız, 377'si erkek olmak üzere toplam 745 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmanın analizi için SPSS 22 kullanılmıştır. Bu çalışmada iki amaç ortaya konulmuştur: İlk amaç değişkenler arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığını ortaya koymak, ikinci amaç ise değişkenler arasındaki ilişkiyi çeşitli özellikler üzerinden karşılaştırmalı istatistiklere başvurarak incelemektir. Değişkenler arasındaki ilişkiyi ortaya koymak için Pearson korelasyonu ve çoklu regresyon analizi kullanılmıştır. Elde edilen verilerin normal dağılım göstermesi nedeniyle karşılaştırılmalarda Bağımsız Örneklem T Testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) uygulanmıştır. Lise öğrencilerinin duygusal zekâ düzeyleri ve sanal oyun bağımlılığı düzeyleri arasında negatif yönlü bir ilişki olduğu, sanal oyun bağımlılığı düzeyleri ve öznel iyi oluşları arasında düşük düzeyde negatif yönlü bir ilişki olduğu, öznel iyi oluş ve duygusal zekâ düzeyleri arasında düşük düzeyde pozitif yönlü bir ilişki olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between emotional intelligence levels and subjective well-being with virtual game addiction in high school students. In this study, The Game Addiction Scale For Teenagers (Short Form), Teenager Subjective Well-Being Scale, and BarOn Emotional İntelligence Inventory-Youth Version (Short Form) were implemented.. The participants of the study consisted of high school students in Kütahya province in Turkey during the 2022-2023 academic year. The participants of the current research were specified based on attainability and voluntary participation criteria. The data were obtained from Anatolian Imam Hatip High School, Vocational and Technical Anatolian High School, Anatolian High School, Science High School. The high schools were identified by using simple random sampling method. The study group were consisted of 745 students, with 368 female students and 377 male students, selected from different grade levels. SPSS 22 was used for the analysis of the data. Independent t-tests and one-way analysis of variance (ANOVA) were applied for comparisons, as the obtained data have a normal distribution. Pearson correlation and multiple regression analysis were used to examine the relationship between the variables. According to the findings of the a negative relationship between emotional intelligence levels and levels of virtual game addiction among high school students and a low-level negative relationship between levels of virtual game addiction and subjective well-being likewise a low-level positive relationship between subjective well-being and emotional intelligence levels were found.