Ergenlerin psikolojik sağlamlık düzeyleri öz şefkat ve umut arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between psychological resilience levels, self-compassion and hope of adolescents
  1. Tez No: 841687
  2. Yazar: ATİYE YALÇIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA KOCAAYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışmanın amacı ergenlerin psikolojik sağlamlık düzeyleri, öz şefkat ve umut arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Çalışmanın katılımcıları 2022-2023 eğitim öğretim döneminde Burdur il merkezinde bulunan ortaöğretim okullarında eğitim gören 9, 10, 11, 12. sınıf ile 834 kız ve 531 erkek olmak üzere toplam 1365 ergenden oluşmaktadır. Çalışmada veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, Çocuk ve Genç Psikolojik Sağlamlık Ölçeği (ÇGPSÖ-12), Özşefkat Ölçeği Kısa Formu ( ÖŞÖ-KF) ve Sürekli Umut Ölçeği (SUÖ) kullanılmıştır. Verileri analiz etmek için SPSS v27 paket programından yararlanılmıştır. Verilerin analizinde Pearson Moment Çarpım Korelasyonu Analizi, Hiyerarşik Regresyon Analizi, t Testi ve One Way (ANOVA) kullanılmıştır. Çalışmaya demografik bilgilerden cinsiyet, anne baba medeni durumu (birliktelik), algılanan aile maddi durumu, akademik başarı durumu, ergenin kronik fiziksel, zihinsel ve psikolojik rahatsızlığının olup olmama durumu ve önemli yaşam olayları yaşayıp yaşamama durumu değişkenleri dahil edilmiştir. Çalışmanın sonucunda psikolojik sağlamlık ile öz şefkat arasında ve psikolojik sağlamlık ile umut arasında pozitif yönlü ve anlamlı ilişki olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca yapılan Hiyerarşik Regresyon Analizi sonucunda öz şefkat ve umudun psikolojik sağlamlığı yordadığı görülmüştür. Değişkenler arası fark incelendiğinde ergenlerin psikolojik sağlamlık düzeylerinin cinsiyet değişkenine göre anlamlı düzeyde farklılaşmadığı; anne baba medeni durum, algılanan aile maddi durumu, akademik başarı durumu, kronik fiziksel, zihinsel ve psikolojik rahatsızlık olup olmama durumu ve önemli yaşam olayları yaşayıp yaşamama durumu değişkenlerine göre anlamlı düzeyde farklılaştığı sonucu elde edilmiştir. Sonuç olarak bu çalışmada öz şefkat ve umudun ergenlerin psikolojik sağlamlık düzeylerinin önemli yordayıcıları olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between adolescents' levels of resilience, self-compassion and hope. The participants of the study consisted of a total of 1365 adolescents who are 834 female and 531 male, 9th, 10th, 11th and 12th grades, who were educated in secondary schools in the city center of Burdur in the 2022-2023 academic year. In the study, Personal Information Form, Child and Youth Resilience Scale (ÇGPSÖ-12), Self-Compassion Short Form (SSS-SF) and Continuous Hope Scale (STS) were used as data collection tools. SPSS v27 package program was used to analyze the data. Pearson Product Moment Correlation Analysis, Hierarchical Regression Analysis, t Test and One Way (ANOVA) were used in the analysis of the data. Variables of demographic information such as gender, marital status of parents (togetherness), perceived family financial status, academic achievement status, whether or not the adolescent has chronic physical, mental and psychological disorders, and whether or not the adolescent has experienced significant life events were included in the study. As a result of the study, it was determined that there is a positive and significant relationship between resilience and self-compassion, and between resilience and hope. In addition, as a result of the Hierarchical Regression Analysis, it was seen that self-compassion and hope predict psychological resilience. When the difference between the variables is examined; that the psychological resilience levels of adolescents did not differ significantly according to the gender variable; It was concluded that the variables differed significantly according to the variables of parental marital status, perceived family financial status, academic achievement status, whether there was chronic physical, mental and psychological discomfort, and whether or not they had significant life events. As a result, in this study, it was determined that self-compassion and hope are important predictors of adolescents' resilience levels.