Akut böbrek hasarında IGF-I ve myostatin düzeyinin incelenmesi
Investigation of İGF-I and myostatin levels in acute kidney injury
  1. Tez No: 841701
  2. Yazar: AYNUR DAŞDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH UYANIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Amaç: Amacımız ABH tanı anında IGF-1 ve myostatin düzeyini incelemek. Aynı yaş ve cinsiyet özelliklerine sahip ABH gelişen hastalarla ABH gelişmemiş kontrol grubu arasında bu düzeyler açısından fark bulunup bulunmadığını karşılaştırmaktır. Yöntem: Çalışmadaki hastalar iki gruba ayrıldı. İlk grup sağlıklı gönüllülerden oluşturuldu. Diğer grup ise ABH gelişen hastalardan oluşturuldu. Hastaların sosyodemografik bilgileri (yaş cinsiyet, VKİ, bel çevresi), ek hastalıkları, ABH etiyolojisi, sigara ve/veya alkol kullanım durumu, kullandığı ilaçlar tespit edildi. Tüm hastaların takiplerinde rutin olarak BUN, kreatinin, üre, sodyum, K, Ca, P, HCO3, PTH, 25 (OH) vitamin D, albümin, Hgb ve ferritin düzeyleri çalışıldı. IGF-1 ve myostatin düzeylerinin hem gruplar arasında hem de hasta grup içerisinde karşılaştırıldı. Bulgular: Roc eğri analizinde myostatin için anlamlı eşik değer 125 ng/dL idi.
Özet (Çeviri)
Objective: Our aim is to examine IGF-1 and myostatin levels at the time of diagnosis of AKI. To compare whether there is a difference in these levels between patients with AKI and control group without AKI with the same age and gender characteristics. Method: The patients in the study were classified into two groups. The first group consisted of healthy volunteers. The other group consisted of patients who developed AKI. Sociodemographic information (age, gender, BMI, waist circumference), comorbidities, etiology of AKI, smoking and/or alcohol use, and medications were determined. BUN, creatinine, urea, sodium, K, Ca, P, HCO3, PTH, 25 (OH) vitamin D, albumin, Hgb and ferritin levels were routinely measured in all patients. IGF-1 and myostatin levels were compared both between groups and within the patient group. Results: In Roc curve analysis, the significant cut-off value for myostatin was 125 ng/dL.