Otel işletmelerinde varlık ve mahal yönetimi için BIM-destekli tesis yönetimi uygulaması
BIM-supported facility management application for asset and space management in hotel buildings
  1. Tez No: 841740
  2. Yazar: EMRE AKDENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH OFLUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enformatik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari ve Kentsel Enformatik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Tesis Yönetimi, insanların yaşam kalitesini ve bir işletmenin verimliliğini artırmak amacıyla, tesise dahil olan insanları, yeri ve süreci birleştiren kurumsal bir yönetim faaliyetidir (IFMA, 2023). Tesis Yönetimi, 2000'li yılların ortalarından sonra, yapı sektöründeki sorunların çözümü için geliştirilen BIM yani Yapı Bilgi Modellemesi ile entegre olmaya başlamıştır. Bu tez çalışması, BIM desteğinin Tesis Yönetimi faaliyetlerine sağladığı katkı ve kolaylıkları inceleme amacı taşımaktadır. Tez içeriğinde, BIM ve Tesis Yönetimi kavramlarının tanımlamaları ve tarihçeleri hakkında detaylı bilgiler verilmiş, geçmişten 2020'li yıllara kadar geçirdiği aşamalarla neden ve nasıl oluştukları hakkında açıklamalar yapılmıştır. Ayrıca, benzer örnekleri içeren çalışmaları ve yayınları içeren geniş bir literatür araştırması yapılarak konu hakkındaki bilgilerin derinleştirilmesi sağlanmıştır. Tez çalışması ile benzerlik ve farklılık gösteren örnekler değerlendirilerek tez metninde yer alması sağlanmıştır. Tez kapsamında, vaka çalışması için The Marmara Pera Hotel kullanılmış olup bir otel binasının ve The Marmara Pera Hotel'in seçilme nedenleri anlatılmıştır. Otel binasına teknik geziler düzenlenmiş, Teknik Servis ve Kat Hizmetleri müdürleri ile görüşmeler yapılarak yapı, varlıklar ve işletmeye ait veriler toplanmıştır. Sonrasında Yapı Bilgi Modeli hazırlanmış, Mahal ve Varlık Yönetimi için gerekli anlamsal bilgi, modellere eklenmiştir. Binanın tümünü kapsayan geometrik ve geometrik olmayan bilgi modelinin oluşturulma aşamaları tez metninde detaylı bir şekilde açıklanmıştır. Tesis Yönetiminin sayısal bir ortamda yapılabilmesi için, o tesise ait mekan, varlık, bakım-onarım, enerji tipi ve enerji miktarı bilgilerinin Tesis Yönetimi yazılımına girilmiş olması gereklidir. Vaka çalışması için seçilen tesiste sayısal Tesis Yönetimi için DigiTwix adlı yazılım kullanılmıştır. DigiTwix bir dijital ikiz platformu olarak geliştirilmiştir. Bir tesisin anlık olarak mahal, varlık ve işletme-bakım yönetimi için kullanılabilmekte, ayrıca tesiste kullanılan farklı tipteki enerji ve su harcamalarını, sayaç okumaları yardımıyla kayıt altında tutabilmekte ve grafik gösterimler ile Tesis Yöneticisi ve teknik personelin bilgisine sunabilmektedir. Tez içeriğinde DigiTwix yazılımının seçilme sebebi, çalışma mantığı ve emsallerine göre kıyaslamaları yer almaktadır. Tesis Yönetimi ile ilgili çalışan kurumlar ve Tesis Yönetimi yetkinlikleri hakkında bilgiler verilmiş, DigiTwix programının bu yetkinlikleri karşılama performansı hakkında sonuçlar paylaşılmıştır. DigiTwix yazılımı, tesiste kullanılmaya başlanmadan önce programın geliştiricileri ve işletme yetkilileri ile yapılan çevrim için toplantılar, bilgi paylaşımlarına ait detayları anlatılmıştır. Yazılımın devreye alınmasından sonra tesisteki personelin beklentileri hakkında bilgi alınarak bu yönde geliştirme ve iyileştirmeler sağlanmıştır. Yazılımın otel bünyesinde ve otel personeli tarafından deneyimlenmesinin ardından otel personeli ile mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Mülakatların değerlendirilmesi sonucunda, katılımcıların sayısal Tesis Yönetimi uygulamasına çok olumlu baktıkları sonucuna varılmıştır. Çalışanlar, teknoloji ve yazılımın çalışma şartlarını iyileştireceği ve kolaylaştıracağını düşünmektedirler. Tesiste kullanılması önerilen yazılımın geliştirilmesi için zamana ihtiyaç olduğu ve verilen görüşler ile bunun sağlanacağına yönelik sonuçlar elde edilmiştir. Bu tez, BIM-destekli Tesis Yönetimi uygulamalarının faydalarını inceleme amacı taşımaktadır. BIM öncesinde geleneksel yöntemler ile yürütülen uygulamalara oranla, sayısallaştırılmış metodlar ile yapılan Tesis Yönetiminin kullanıcılara kolaylık sağlayabileceği üzerine bir incelemedir.
Özet (Çeviri)
Facility Management is an organizational management activity that combines the people, place and process involved in a facility in order to improve the quality of life of people and the efficiency of a business (IFMA, 2023). After the mid-2000s, Facility Management started to integrate with BIM, Building Information Modeling, which was developed to solve problems in the construction sector. This thesis aims to examine the contribution and convenience of BIM-support to Facilities Management activities. In the content of the thesis, detailed information about the definitions and histories of BIM and Facility Management concepts are given, and explanations are made about why and how they were formed by the stages they have gone through from the past to the 2020s. In addition, an extensive literature research, including studies and publications with similar examples has been conducted to deepen the knowledge on the subject. Examples showing similarities and differences with the thesis study were evaluated and included in the thesis text. Within the scope of the thesis, The Marmara Pera Hotel was used as a case study and the reasons for choosing a hotel building and The Marmara Pera Hotel were explained. Technical visits were organized to the hotel building, interviews were made with the Technical Service and Housekeeping managers and data about the building, assets and the operation were collected. Afterwards, a Building Information Model was made, and the semantic information required for Space and Asset Management was added to the models. The stages of creating the geometric and non-geometric information model covering the entire building are explained in detail in the thesis text. In order for Facility Management to be carried out in a digital environment, information about the space, assets, operation and maintenance, energy type and energy quantity of that facility must be entered into the Facility Management software. In the facility selected for the case study, software called DigiTwix was used for digital Facility Management. DigiTwix was developed as a digital twin platform. It can be used for instantaneous space, asset and O&M of a facility, and it can also record different types of energy and water expenditures used in the facility by the meter readings and present them to the Facility Manager and technical staff with graphical representations. The content of the thesis includes the reason for the selection of DigiTwix software, its working logic and comparisons with its peers. Information was given about the institutions working on Facility Management and Facility Management competencies, and results were shared about the performance of the DigiTwix program in meeting these competencies. Before the DigiTwix software started to be used in the facility, the details of the online meetings and information sharing with the developers of the program and business officials were explained. After the commissioning of the software, information was obtained about the expectations of the personnel in the facility and development and improvements were made accordingly. After experiencing the software in the hotel and by the hotel staff, interviews were conducted with the hotel staff. As a result of the evaluation of the interviews, it was concluded that the participants had a very positive view of the digital Facility Management application. They believe that the technology and software will improve and facilitate their working conditions. It was concluded that time is needed for the development of the software proposed to be used in the facility and that this will be achieved with the opinions given. This thesis aims to examine the benefits of BIM-supported Facility Management applications. It is a research on how Facility Management by digitized methods can provide convenience to users compared to the applications carried out by traditional methods before BIM.