Dışsal sosyal sermayenin işletme performansına etkisinde rekabet stratejilerinin aracılık rolü: Otel işletmelerinde bir araştırma
The effect of external social capital on firm performance: The mediating role of competitive strategies: A research in hotels
  1. Tez No: 497370
  2. Yazar: SEHER KONAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHAN SEÇİLMİŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Sosyal sermaye, genellikle sosyal ilişkilerde gömülü olan bir varlık olarak tanımlanmaktadır. Örgütlerde sosyal sermayenin içsel ve dışsal olmak üzere iki türü vardır. İçsel sosyal sermaye, örgüt içerisinde çalışanlar arasındaki uyum ve işbirliğini; dışsal sosyal sermaye, bir aktörün sosyal ilişkilerinden doğan ve aktöre avantaj sağlayan kaynaklar bütününü ifade etmektedir. Bu çalışmanın amacı, otel işletmelerinde dışsal sosyal sermayenin işletme performansına etkisinde rekabet stratejilerinin aracılık rolü olup olmadığını incelemektir. Bu amaçla, öncelikle araştırmanın örneklemi ve yöntemi belirlenmiştir. Veriler, Antalya ve İstanbul illerinde faaliyet gösteren beş yıldızlı otel işletmelerinin üst düzey yöneticilerinden anket tekniğiyle elde edilmiştir. Elde edilen 300 geçerli anket analize tabi tutulmuştur. Araştırmada öncelikle ölçeklerin yapı geçerliliği için AFA (açıklayıcı faktör analizi) ve DFA (doğrulayıcı faktör analizi) analizleri daha sonra güvenirlik analizi (Cronbach's alpha) yapılmıştır. Daha sonra dışsal sosyal ağlar, dışsal sosyal sermaye, rekabet stratejisi ve işletme performansı arasındaki ilişkiler analiz edilmiştir. Araştırmanın yönteminde çoklu regresyon analizi kullanılmıştır. Bulgulara göre, sosyal ağ özelliklerinden ağın büyüklüğü ile işletme performansı arasında bir ilişki bulunmazken; bağın gücü ile işletme performansı arasında pozitif yönlü, zayıf bir ilişki bulunmuştur. Dışsal sosyal sermayenin işletme performansı üzerinde anlamlı ve pozitif bir etkisi vardır. Dışsal sosyal sermayenin rekabet stratejisi üzerinde anlamlı ve pozitif bir etkisi vardır. Ayrıca, dışsal sosyal sermaye ile işletme performansı arasındaki ilişkiye rekabet stratejileri kısmen aracılık etmektedir. Bulgular, sosyal sermaye, sosyal ağ kuramı ve işletme performansı alanyazınını desteklemekte ve genişletmektedir.
Özet (Çeviri)
Social capital is an asset embedded in non-business social networks and relationships. Social capital has two dimensions which are internal and external. Internal social capital means harmony and cooperation among employees within the organization; external social capital refers to all of the resources that arise from an actor's social relations that act as an advantage. The purpose of this study is to examine the relationship between external social capital and firm performance in hotels. For this purpose, the sample and method of research were determined. The data came from surveys completed by the managers of five star hotels in Antalya and İstanbul. The 300 valid questionnaires obtained from survey were analyzed. First, AFA (explanatory factor analysis) and DFA (confirmatory factor analysis) analysis followed by reliability analysis (Cronbach's alpha) were performed for construct validity of the scales in the study. Then, the relationships between external social networks, external social capital, competitive strategy and firm performance were analyzed. Multiple regression analysis was used in the research method. According to the results, there is no relationship between network size and firm performance from social network features. There is a positive correlation between strength the ties and firm performance. External social capital positively affects firm performance. External social capital positively affects competitive strategies. Furthermore, we find that competitive strategies are partially mediated between external social capital and firm performance. Both findings support and extend social capital and network theory and firm performance literature.