Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi araştırma görevlilerinin yeni koronavirüs hastalığı (Covıd-19) ile ilgili anksiyete düzeylerinin belirlenmesi
Determination of anxiety levels related to the new coronavirus disease (Covid-19) of resident doctors of Manisa Celal Bayar University Faculty of Medicine
- Tez No: 730239
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ÖZCAN, PROF. DR. ÖMER AYDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada, Manisa Celal Bayar Üniversitesi Hastanesi'nde çalışan araştırma görevlilerinin pandemi dönemindeki anksiyete ve depresyon düzeylerinin uluslararası geçerlilikteki HAD (Hastane Anksiyete Depresyon) ölçeği ile araştırılması, bu durumun sosyodemografik ve diğer çevresel faktörlerle ilişkisinin saptanması amaçlanmıştır. Ayrıca bu konuda farkındalığı arttıracak çalışmalara, hekimlere böyle zor bir dönemde destek olunması ile ilgili düzeltici ve koruyucu önlemlerin alınmasına yönelik kararlara ışık tutması hedeflenmişir. GEREÇ-YÖNTEM: Kesitsel tipteki bu çalışmanın evreni Manisa Celal Bayar Üniversitesi (MCBÜ) Tıp Fakültesi araştırma görevlileridir. Anket formu; ilk bölümde sosyo-demografik veri formu, ikinci bölümde HAD ölçeği sorularını içeren iki bölümden oluşmaktadır. Çalışma Şubat 2021-Mayıs 2021 tarihleri arasında Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde yüz yüze anket yoluyla 220 araştırma görevlisine yapılmıştır. HAD ölçeği, MCBÜ araştırma görevlilerindeki kaygı ve depresyon düzeyi hakkında bilgi sahibi olmak için güvenilir bir ölçektir. BULGULAR: 220 araştırma görevlisi katılmış olup, yaş ortalaması 28; %44,1'i erkek, %55,9'u kadındır. Araştırma görevlilerinden; kadınlar ve erkekler arasında, yaşadıkları hanede COVİD-19 açısından riskli birey bulunanlar (%31,4) ile bulunmayanlar arasında, COVİD-19 sebebiyle yakınını kaybeden (%11,8) ve kaybetmeyenler arasında, COVİD-19 nedeniyle hastasını kaybeden (%28,2) ve kaybetmeyenler arasında, işyerine şahsi araçla ulaşım sağlayanlar (%73,2) ve sağlamayanlar arasında, çocuk sahibi olanlar (%8,6) ve olmayanlar arasında, pandemide görev alanlar (%85) ve almayanlar arasında ve görev alanlar içinde görev yerlerine göre dağılımlar arasında (triyaj, acil servis, yataklı servis, yoğun bakım, surveyans) depresyon ve anksiyete açısından istatistiksel bir fark bulunmamaktadır. Evliler bekarlardan daha yüksek anksiyete puanına sahiptir, depresyon açısından ise fark yoktur. SONUÇ: HAD ölçeği puanlarına göre, anksiyetede, kadınların %43,1'i, erkeklerin %32'sinin riskli düzeyde puan sahibi olan gruba girmesi; depresyonda ise; kadınların %50,4'ü, erkeklerinse %55,7'sinin riskli olan gruba girmesi çok yüksek oranlardır. Pandemi döneminde Manisa Celal Bayar Üniversitesi Hastanesi'nde çalışan araştırma görevlileri yüksek bir kaygı yüküne sahiptir. Bu durum; evli grup daha fazla olmak üzere, kaygı kaynaklarının belirlenmesi, kaygı düzeyinin azaltılması ve ek olarak depresif duygudurumunun önlenmesi yönlerinden çoklu desteğe şiddetle ihtiyaç duyulduğuna işarettir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: In this study, it was aimed to investigate the anxiety and depression levels of the research assistants (resident doctors) working at Manisa Celal Bayar University Hafsa Sultan Hospital during the pandemic period with the internationally valid HAD (Hospital Anxiety Depression) scale and to determine the relationship of this situation with sociodemographic and other environmental factors. In addition, it is aimed to shed light on the studies that will increase awareness on this subject and the decisions to take corrective and protective measures to support physicians in such a difficult time. MATERIALS-METHODS: The population of this cross-sectional study is Manisa Celal Bayar University (MCBU) Faculty of Medicine research assistants. Survey form; It consists of two parts, the socio-demographic data form in the first part and the HAD scale questions in the second part. The study was conducted on 220 research assistants through face-to-face survey at Manisa Celal Bayar University Medical School between February 2021 and May 2021. The HAD scale is a reliable scale to have information about the level of anxiety and depression in MCBU research assistants. RESULTS: 220 research assistants participated, mean age was 28; 44.1% are men, 55.9% are women. From research assistants; Among women and men, between those who have a risky person for Covid-19 in their household (31.4%) and those who do not, among those who lost a loved one due to Covid-19 (11.8%) and those who did not, among those who lost a patient due to Covid-19 (28%, 2) and those who do not lose, between those who provide transportation to the workplace (73.2%) and those who do not, between those who have children (8.6%) and those who do not, between those who took part in the pandemic (85%) and those who did not, and among those who did not. According to the distributions (triage, emergency service, inpatient service, intensive care, surveillance) there is no statistical difference in terms of depression and anxiety. Married people have higher anxiety scores than single people, but there is no difference in terms of depression. CONCLUSION: According to HAD scale scores, 43.1% of women in anxiety, 32% of men fall into the group with risky scores; in depression; 50.4% of women and 55.7% of men are in the risky group, which is very high. Research assistants working at Manisa Celal Bayar University Hospital during the pandemic have a high burden of anxiety and depression. This situation; This indicates that there is a strong need for multiple support, especially in the married group, in terms of identifying sources of anxiety, reducing the level of anxiety and additionally preventing depressive mood.