Deposition and characterization of two-dimensional materials for avionic and optoelectronic applications
İki boyutlu malzemelerin aviyonik ve optoelektronik uygulamalar için büyütülmesi ve karakterizasyonu
  1. Tez No: 841809
  2. Yazar: ELİF SEVGİ SİCİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAN KOSKU PERKGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektronik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
2B malzemelerin araştırılması, 3B formlarından farklı olan benzersiz özellikleri nedeniyle büyük ilgi görmüştür. Araştırmalar, 2B malzemelerin özelliklerini daha iyi anlamayı ve potansiyellerini çeşitli uygulamalarda kullanmayı amaçlamaktadır. Bu tez, grafen, MXene ve MoS2'nin biriktirilmesi, transferi ve karakterizasyonu hakkında ayrıntılı bir araştırma sunmaktadır. Böylece gelecekteki uygulamalara katkıda bulunulması amaçlanmaktadır. 2B malzemeler CVD kullanılarak elde edilmiş ve özellikleri Raman spektroskopisi ve AFM kullanılarak karakterize edilmiştir. Elektronik cihazlarda verimli kullanımlarını sağlamak için transfer süreçleri dikkatlice incelenmiştir. Bu tezin birincil odak noktası yeni bir 2B malzeme olan MXenedir. MXene'in biriktirme deneylerinde yer alan parametrelerine özel olarak odaklanılmış ve yapısının özelliklerine ilişkin kavrayışlar elde etmek için her deneyin sonucu karakterize edilmiştir. Bu çalışmalar, tam kaplama Mo2C birikiminin ve grafensiz Mo2C birikiminin mümkün olduğunu ortaya koymaktadır. Tez ayrıca, aviyonik uygulamalar için nano katkılı malzemelerin geliştirilmesi amacıyla, grafenin kullanıldığı karbon fiberlerin iletkenlik ölçümleri üzerine bir çalışma da sunmaktadır. Bulgular, karbon fiberde grafen kullanıldığında iletkenlikte yaklaşık iki kat artış olduğunu ortaya koymaktadır ve bu da uygulamalar için umut vaat eden potansiyeli vurgulamaktadır. Dahası tezde, ilk kez, yarı iletken MoS2'nin metalik Mo2C üzerine CVD ile doğrudan büyütülmesi ile elde edilen yeni bir 2B yapı tanıtılmaktadır. Bu çalışma ile de, optoelektronik uygulamalarında optik geçişleri ayarlamak için çok önemli olan, farklı malzemelerin istiflenmesiyle yaratılan, sinerjik etki vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The investigation of 2D materials has gained significant interest due to their unique properties that differentiate them from 3D forms. Research aims to better understand the characteristics of 2D materials and explore their potential applications in various fields. This thesis provides a detailed investigation on the deposition, transfer, characterization of graphene, MXene, and MoS2. The aim is to contribute to future applications. The mentioned 2D materials were obtained using CVD, and their properties were characterized using Raman spectroscopy and AFM. The transfer processes have been carefully examined to ensure their efficient utilization in electronic devices. The primary focus of the thesis is on a new 2D material called MXene. Special attention has been given to the parameters involved in the deposition experiments of MXene, and the results of each experiment have been characterized to obtain insights into its structural properties. These studies reveal the possibility of achieving full coverage Mo2C deposition and Mo2C deposition without graphene. The thesis also presents a study on the conductivity measurements of carbon fibers using graphene as a nano-additive, aiming to develop graphene-based materials for avionic applications. The findings demonstrate an approximate doubling of conductivity when graphene is used in carbon fibers, highlighting its promising potential for applications. Furthermore, the thesis introduces a new 2D structure obtained through the direct growth of semiconducting MoS2 on metallic Mo2C via CVD, which is a novel achievement. This study emphasizes the synergistic effect created by stacking different materials, which is crucial for adjusting optical transitions in optoelectronic applications.