Defibrinasyon sendromlu hastalarda vitronektin plazma düzeyinin ölçülmesi ve elektroforetik analizi
Measurement of the vitronectin plasma levels in the patients with defibrination syndrome and its electrophoretic analyses
- Tez No: 84183
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL AKSÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
IV ÖZET Vitronektin trombositlerin yapışmasından sorumlu olan kararlı bir glikoproteindir. Plazmadaki vitronektinin 1 mi kandaki miktarı %40'ın altına düştüğünde protrombin zamanı uzar ve bu olay defibrinasyonla sonuçlanır. Defibrinasyon (fibrin monomerlerinin oluşumu) sendromlu hastaların eritrosit ve lökosit sayıları artarken trombosit sayılarında azalış gözlenir. Bu çalışmada defibrinasyon sendromlu hastaların vitronektin düzeylerinin saptanması amacıyla kontrol gurubu olarak sağlıklı 14 birey ve 46 hastanın serum ve trombositleri ile çalışılmıştır. Kontrol gurubunda eritrosit sayısı 4,60-6,20x1 06/mm3 iken hastalarda eritrosit sayıları 6,2-7,1x1 06/mm3 olarak normal değerler üzerinde saptanmış olup vitronektin miktarları 0,1-0,037 mg/ml olarak azalmıştır. Defibrinasyon sendromlu hastalar 3 guruba ayrılarak çalışılmış ve I. gurubu trombosit sayıları normalden düşük olan (trombositopenili) 23, II. gurubu lökositoz sayısı normalden yüksek saptanan (lökositozlu) 13 ve III. gurubu ise küçük trombositli 10 hasta oluşturmuştur. Guruplar kontrollerle kıyaslandığında; lökositozlularda beklendiği gibi lökosit sayısı yüksek (11,1- 11,9x103/mm3) olarak saptanırken diğer iki grupta bu değerler kontrol değerlere yakın bulunmuştur. Trombosit sayıları ise her üç gurupta düşmüştür. Çalışmanın ikinci aşamasında bu hastalardaki vitronektin düzeyleri araştırılmıştır. I. gurupta 0,043-0,097 mg/ml. II. gurupta 0,021-0,09 mg/ml. ve III. gurupta 0,035-0,1 mg/ml. arasında bulunan vitronektin düzeyleri kontrollerdeki değerler (0,09-0,37 mg/ml) ile kıyaslandığında düşük bulunmaktadır. Daha sonra kontrol ve hasta serumlarından Heparin sefaroz 4B affinite kromatografisi iki kez uygulanarak vitronektin %100'e yakın saflaştırılmıştır. Saflaştırılan vitronektin %10'luk SDS-Poliakrilamid jel elektroforezinde (SDS-PAGE) yürütülmüş ve defibrinasyon sendromlu hastalarda parçalanma ürünü olan 45 kDa'luk ikinci bir bant gösterilmiştir, öte yandan sağlıklı kişilerin trombositlerinden elde edilen vitronektinin moleküler ağırlığı 65 kDa olarak tek bant halinde saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Vitronectin is a stabil glycoprotein responsible for adhesion of platellets. When the vitronectin level in 1 ml blood drops below 40%, prothrombin time extends and this results in defibrination. While red blood cell and white blood cell counts of defibrination syndrome patients increase, platellet counts decrease. In this study, in order to establish the vitronectin level of defibrination (fibrin monomer accumulation) syndrome patients, 14 healthy individuals and 46 patients were studied with their serum and platellet. Red blood cell counts of patients determined above the normal level as 6,2-7, 1x106/mm3 whilst vitronectin quantities decreased to 0,1-0,037 mg/ml. Defibrination syndrome patients were studied by dividing into three groups, I. group with 23 thrombocitopenia (platellet count is low of normal), II. group with 13 leucocitosis (white blood cell is high of normal) and III. group with 10 patients with small platellet. When compared with control, white blood cell counts of leucocitosis determined high as (11,1-11,9x103/mm3) and their counts were found near to control counts for other two groups. Platellet counts were decreased in all three groups. In the second part of the study vitronectin levels of these patients were investigated. Vitronectin levels found between 0,043-0,097 mg/ml in Group I, 0,021-0,09 mg/ml in Group II and 0,035-0,1 mg/ml in Group III were found to below when compared with control group levels (0,09-0,37 mg/ml). Then, the vitronectin from control and patients were purified almost 100% with the two times application of Heparin sepharose 4B affinity chromatography. Purified vitronectin was run in 10% SDS-Polyacrylamid gel electrophoresis (SDS- PAGE) and degradation product of 45 kDa second band was detected from defibrination syndrome patients. In contrast, molecular weight of vitronectin from platellet of healty persons was found 65 kDa as a single band.