Dışkı veya kan kültürlerinde salmonella üremesi nedeniyle hastanede yatan hastaların değerlendirilmesi
Evaluation of hospitalized patients due to the growth of salmonella species in stool or blood sample
- Tez No: 841846
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜRKAN AYDIN TEKE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Salmonella türlerinin neden olduğu enfeksiyonlar dünyanın her yerinde yaygın olarak görülmektedir. Bu bakteriyle ilişkili olarak farklı klinik tablolar ortaya çıkmaktadır: asemptomatik kronik taşıyıcılık, gastroenterit, bakteremi, ekstraintestinal fokal enfeksiyon ve enterik ateş. Çalışmamızda dışkı veya kan kültüründe non-tifoidal Salmonella(NTS) üremesi nedeniyle hastanede yatan hastaların demografik, klinik, laboratuvar özellikleri ve prognozlarını değerlendirmek ve karşılaştırmak, enfeksiyon geliiimi için olası risk faktörleri ve bakteremiyi öngören belirteçlerin neler olduğunu araştırmak, NTS enfeksiyonunda antibiyotik tedavisi kullanımını gözden geçirmek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Ocak 2014-Haziran 2022 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ), Ankara Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi‟ne başvuran ve başvuru sonrasında hastanede yatırılarak izlenen, dışkı veya kan kültüründe NTS üremesi olan 1 ay-18 yaş arasındaki hastalar çalışmaya dahil edildi. Vakaların demografik, klinik özellikleri ve laboratuvar verileri retrospektif olarak incelendi. Bulgular: Çalışmaya toplam 40 hasta dahil edildi. Hastalar NTS bakteremisi olan ve olmayan olmak üzere iki gruba ayrıldı. Bakteremisi olan 9 hasta, bakteremisi olmayan 31 hasta değerlendirmeye alındı. Bakteremi saptanan hastaların %77'si (n=7) beş yaşın altındaydı ve tamamı erkek cinsiyetteydi. Bakteremisi olmayan hastaların %67,6'sı (n=21) beş yaşın altındaydı, %51,6'sı (n=16) erkek, %48,4'ü (n=15) kızdı. Bakteremisi olan grupta başvuru öncesinde en sık ateş (%100, n=9), ishal (%88,8, n=8), kusma (%55,5, n=5), karın ağrısı (%11,1, n=1) mevcuttu. Bu hastaların %33,3'ünde (n=3) başvuru öncesinde antibiyotik kullanma öyküsü vardı. Bakteremisi olmayan grupta başvuru öncesinde en sık ishal (%100, n=31), ateş (%90,3, n=28), kusma (%61.3, n=19) , karın ağrısı (%12,9, n=4) şikayeti mevcuttu. Bu hastaların ise %32,2'sinde (n=10) antibiyotik kullanma öyküsü vardı. Bakteremisi olan hastaların %55,5'inde (n=5) lenfopeni, %22,2'sinde (n=2) lökositoz, %22,2'sinde (n=2) lenfositoz, %22,2' sinde (n=2) nötrofili, ; %44,4'ünde (n=4) transaminaz yüksekliği, %33,3'ünde (n=3) hiponatremi, %33,3'ünde (n=3) hipokalemi, %11,1'inde ( n=1) kan üre nitrojen yüksekliği; %77,7'sinde (n=7) C-reaktif protein (CRP) yüksekliği olduğu görüldü. Bakteremisi olmayan hastaların %64,5'inde (n=20) lenfopeni, %19,3'ünde (n=6) nötrofili, %16,1'inde (n=5) lökositoz; %70,9'unda (n=22) hiponatremi, %29'unda (n=9) kan üre nitrojen yüksekliği, %16,1'inde (n=5) transaminaz yüksekliği, %12,9'unda (n=4) kreatinin yüksekliği, %6,4'ünde (n=2) hipokalemi, %6,4'ünde (n=2) total bilirubin yüksekliği izlendi. C-reaktif protein değerleri hastaların %90,3'ünde (n=28) yüksek görüldü.
Özet (Çeviri)
Aim: Infections caused by Salmonella species are prevalent all over the world. Different clinical pictures are displayed associated with this bacterium, including asymptomatic chronic carriage, gastroenteritis, bacteremia, extraintestinal focal infection and enteric fever. The aim of this study is to evaluate and compare hospitalized patients due to the growth of non-typhoidal Salmonella species (NTS) in the stool or blood culture in terms of demographic, clinical, laboratory features and prognosis, to evaluate the risk factors for the development of bacteremia, to investigate the markers that predict NTS bacteremia and to review the use of antibiotic treatment in NTS infection. Materials and Methods: The patients between the ages of one month and 18 years who were admitted to University of Health Sciences (UHS), Ankara Dr. Sami Ulus Gynecology, Obstetrics and Child Health and Diseases Training and Research Hospital between January 2014 and June 2022 were hospitalized and monitored after admission and had NTS growth in their stool or blood culture were included in the study. Demographic, clinical characteristics and laboratory data of the cases were examined retrospectively. Results: A total of 40 patients were included in the study. Patients were divided into two groups: with and without NTS bacteremia. Nine patients with bacteremia and 31 patients without bacteremia were evaluated. Seventy seven percent (n=7) of the patients with bacteremia were under the age of five and all were boy. Of the patients without bacteremia, 67,6% (n=21) were under five years of age, 51,6% (n=16) were boy, and 48,4% (n=15) were girl. In the group with bacteremia, the most common symptoms before admission were fever (100%, n=9), diarrhea (88,8%, n=8), vomiting (55,5%, n=5), and abdominal pain (11,1%, n =1). Three patients (33,3%) had a history of antibiotic use before admission. In the group without bacteremia, the most common symptoms before admission were diarrhea (100%, n=31), fever (90,3%, n=28), vomiting (61,3%, n=19) and abdominal pain (12,9%, n=4). Ten patients (32,2 %) had a history of antibiotic use. Of the patients with bacteremia, 55,5% (n=5) had lymphopenia, 22,2% (n=2) had leukocytosis, 22,2% (n=2) had lymphocytosis and 22,2% (n=2) had neutrophilia; 44,4% (n=4) had transaminase elevation, 33,3% (n=3) had hyponatremia, 33,3% (n=3) had hypokalemia, 11,1% (n=1) had blood urea nitrogen elevation; 77,7% (n=7) had high CRP. Of the patients without bacteremia, 64,5% (n=20) had lymphopenia, 19,3% (n=6) had neutrophilia, 16,1% (n=5) had leukocytosis; 70,9% (n=22) had hyponatremia, 29% (n=9) had blood urea nitrogen elevation, 16,1% (n=5) had transaminase elevation, 12,9% (n= 4) had high creatinine level, 6,4% (n=2) had hypokalemia, and 6,4% (n=2) had high total bilirubin. C-reactive protein levels were found to be high in 90,3% of the patients (n=28).