Orak hücreli anemi hastalarında GDF-15 ekspresyonunun posttranskripsiyonel regülasyonunda mirna' ların rolü
Role of mirnas in posttranscriptional regulation of GDF-15 expression in sickle cell anemia patients
- Tez No: 841857
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ARPACI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Genetik, Moleküler Tıp, Biochemistry, Genetics, Molecular Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyokimya ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada orak hücreli anemili hastalarda hepsidinin ekspresyonunu baskılayarak demir birikimine katkıda bulunabilen GDF-15'in artmış ekspresyonunu aydınlatabilecek moleküler olaylardan GDF-15'in posttranskripsiyonel regülasyonunda miRNA'ların rolü araştırılmıştır. Çalışmamızda yaş ve cinsiyet açısından benzer 33 orak hücreli anemi hastası ile 30 sağlıklı kontrol grubu arasında tam kan sayımı parametreleri, HbF, ferritin düzeyleri ayrıca GDF-15 ve hepsidinin protein ve gen ekspresyon düzeyleri ile çoklu miRNA ekspresyon düzeyleri karşılaştırılmıştır. Tüm grup-1 ve grup-2 hastalarından onam aldıktan sonra toplam iki(2) tüp venöz kan örnekleri alınıp EDTA'lı tüplere konuldu. Tüplerden birinden tam kan sayımı ve HPLC ile hemoglobin tiplendirilmesi yapıldı. İkincisinden RNA izolasyonu yapılarak cDNA elde edildi. Bu cDNA'lar kalıp olarak kullanılarak miRNA ekspresyon düzeyleri RT-PCR yöntemi ile saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, we investigated the role of miRNAs in the posttranscriptional regulation of GDF-15, one of the molecular events that may elucidate the increased expression of GDF-15, which may contribute to iron accumulation by suppressing hepsidine expression in patients with sickle cell anaemia. In our study, complete blood count parameters, HbF, ferritin levels, protein and gene expression levels of GDF-15 and hepcidin, and multiple miRNA expression levels were compared age- and sex-matched between 33 sickle cell anaemia patients and 30 healthy control groups. After obtaining consent from all group-1 and group-2 patients, a total of two (2) tubes of venous blood samples were collected and placed in EDTA tubes. Complete blood count and haemoglobin typing by HPLC were performed from one of the tubes. RNA was isolated from the second tube and cDNA was obtained. Using these cDNAs as moulds, miRNA expression levels were determined by RT-PCR method.