Strobilurin fungisiti azoxystrobin'in sivrisinek balığı Gambusia holbrooki (Girard, 1859) üzerinde akut ve kronik toksisitesi
Acute and chronic toxicity of the strobilurin fungicide azoxystrobin on the mosquitofish Gambusia holbrooki (Girard, 1859)
- Tez No: 841872
- Danışmanlar: PROF. DR. UTKU GÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hidrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Azoxystrobin dünya çapında yaygın olarak kullanılan strobilurin grubu bir fungisit olup gelişigüzel kullanımı yüzey akışı yoluyla su kütlelerini kirletebilmekte ve biyolojik birikim yolu ile suda yaşayan hedef dışı organizmaları olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Strobilurin grubu fungisitlerin tatlı su balıkları üzerindeki potansiyel toksisitesi hakkında kısıtlı bilgi birikimi bulunmaktadır. Bu çalışmada, ülkemizde sivrisinekle biyolojik mücadele ajanı olarak kullanılan Gambusia holbrooki balığı üzerinde azoxystrobinin akut toksik etkileri ve 100 gün boyunca negatif kontrol, 0,068 mg/L, 0,136 mg/L ve 0,204 mg/L konsantrasyonlara maruz bırakılarak homojen dağılım, yüzeyde yüzme, hareketlilik, göğüs yüzgeçlerinde hareketlilik, kuyruk yüzgeçlerinde hareketlilik, yem tüketimi, kur yapma davranışı, kümelenme, dipte yüzme, deri renk değişimi, solungaçlarda kanlanma, denge kaybı, saldırganlık, saat yönünde hareket ve saatin tersi yönde hareketlerin kronik toksik etkileri değerlendirilmiştir. Akut toksisite testi için statik test yöntemi kullanılmıştır. Akut deneyler negatif kontrol grubu ile 1,0 mg/L, 1,3 mg/L, 1,5 mg/L ve 1,8 mg/L azoxystrobin konsantrasyonlarıyla 3 kez tekrarlanmış ve Gambusia holbrooki için 96 saatlik LC50 belirlenmiştir. Azoxystrobin akut toksisite testlerinden elde edilen veriler probit analizi istatistiksel yöntemi kullanılarak değerlendirilmiştir. Gambusia holbrooki için 96 saatlik LC50 değeri 1,362 mg/L olarak belirlenmiştir. Tüm kronik parametreler dikkat alındığında artan azoxystrobin konsantrasyonlarında maruz bırakılan Gambusia holbrooki'de negatif kontrol grubuna kıyasla balıklarda homojen dağılım, yüzeyde yüzme, hareketlilik, göğüs yüzgeçlerinde hareketlilik, kuyruk yüzgeçlerinde hareketlilik, yem tüketimi ve kur yapma davranışı parametreleri azalma eğilimi gösterirken; kümelenme, dipte yüzme, deri renk değişimi, solungaçlarda kanlanma, denge kaybı, saldırganlık artma eğilimi göstermektedir. Saat yönünde hareket ve saatin tersi yönde hareketler ise artan konsantrasyon gruplarında negatif kontrol grubuna göre değişmemiştir. Artan azoxystrobin konsantrasyonlarına göre Gambusia holbrooki bireylerinde meydana gelen davranışsal ve bazı fiziksel değişiklikler olumsuz etkilere sahip olabileceği sonucuna varılabilir.
Özet (Çeviri)
Azoxystrobin is a strobilurin group fungicide widely used worldwide and its indiscriminate use can contaminate water bodies through surface runoff and adversely affect non-target aquatic organisms through bioaccumulation. There is limited information on the potential toxicity of strobilurin group fungicides on freshwater fish. In this study, we investigated the acute toxic effects of azoxystrobin on Gambusia holbrooki fish, which is used as a biological mosquito control agent in our country, and its homogeneous distribution, surface swimming, mobility, and homogeneous distribution after exposure to negative control, 0.068 mg/L, 0.136 mg/L and 0.204 mg/L concentrations for 100 days, Chronic toxic effects of pectoral fin activity, caudal fin activity, feed consumption, courtship behaviour, aggregation, bottom swimming, skin discolouration, gill bleeding, loss of balance, aggression, clockwise movement and anti-clockwise movement were evaluated. Static test method was used for acute toxicity test. Acute experiments were repeated 3 times with 1.0 mg/L, 1.3 mg/L, 1.5 mg/L and 1.8 mg/L azoxystrobin concentrations with negative control group and 96 h LC50 was determined for Gambusia holbrooki. The data obtained from azoxystrobin acute toxicity tests were evaluated using the probit analysis statistical method. The 96-hour LC50 value for Gambusia holbrooki was determined as 1,362 mg/L. When all chronic parameters were taken into consideration, homogeneous distribution, surface swimming, mobility, pectoral fin mobility, caudal fin mobility, feed consumption and courtship behaviour parameters showed a tendency to decrease in Gambusia holbrooki exposed to increasing azoxystrobin concentrations compared to the negative control group, while aggregation, bottom swimming, skin discolouration, gill bleeding, loss of balance and aggression showed a tendency to increase. Clockwise movement and anti-clockwise movement did not change in increasing concentration groups compared to the negative control group. It can be concluded that increasing azoxystrobin concentrations may have negative effects on behavioural and some physical changes in Gambusia holbrooki individuals.