Fārābī'ye atfedilen üç eserin Hüseyin Atay'da yansımaları
The repercussions of three treatises attributed to Fārābī in Hüseyin Atay
  1. Tez No: 841902
  2. Yazar: SÜMEYYE ÇAYIRPUNAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRBÜZ DENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Felsefesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
İslam felsefesi geleneğinde Fārābī, ortaya koyduğu fikir ve teorileriyle muallim-i sānī (ikinci öğretmen) ününe sahiptir. Ancak hayatı ve eserleri hakkında kesin bilgilere sahip olunmaması ona atfedilen eserlerin otantikliği sorununu ortaya çıkarmıştır. Bu durum aidiyeti şüpheli olan eserler üzerinden Fārābī'ye atfedilen fikir ve teorilerin ona ait olup olmadığı sorununu beraberinde getirmiştir. Hüseyin Atay'ın Fārābī ve İbn Sīnā'ya Göre Yaratma eserinde Fārābī'nin yaratma anlayışını açıklarken çoğunlukla kullandığı eserlerin aidiyeti hususunda ciddi şüpheler içermesi çalışmanın otantikliği problemine işaret etmektedir. Çalışmamızda öncelikle aidiyetini koruyan el-Medinetu'l Fadıla eserinden Fārābī'nin yaratma teorisi anlatılmaktadır. Daha sonra çalışmamız sınırlarında üç şüpheli eser olan 'Uyūn'ul Mesāil, el-Cem' ve et-Ta'likāt üzerine yapılan değerlendirmeler ışığında bu eserlerin Fārābī'ye ait olmadığı kanısının baskın olduğu belirtilmektedir. Çalışmamızın ana konusu olarak Atay'ın tezinde kullandığı şüpheli eserler üzerinden Fārābī'nin yaratma anlayışını ortaya koyması ve aitliğini koruyan eserleri ışığında, Fārābī'nin bazı kavram ve fikirleriyle uyuşmadığı sonucuna ulaştırmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the tradition of Islamic philosophy, Fārābī has the reputation of muallim-i sānī (second teacher) with the ideas and theories he has advanced. However, the lack of definitive information about his life and treatises has caused the problem of the authenticity of the treatises attributed to him. This situation has brought about the question of whether the ideas and theories attributed to Fārābī in terms of treatises of questionable authenticity pertain to him. Hüseyin Atay in the work of Creation According to Fārābī and Ibn Sīnā mostly used treatises that have serious doubts about the authenticity. The fact that the treatises that are mostly used to explain Fārābī's idea of creation point to the problem of authenticity in his work. In our study, primarily, the theory of creation in al- Fārābī is clarified from his treatise el-Medīnetu'l Fāḍıla, which maintains its authenticity. Afterwards, in the light of the assessments made on the three suspicious treatises 'Uyūn'ul Mesāil, el-Cem' and et-Ta'likāt within the borders of our study, it is stated that the opinion that these treatises do not pertain to Fārābī is more dominant. As the main subject of our study, Atay's presentation of Fārābī's idea of creation through the questionable treatises he used in his thesis leads to the conclusion that it is not compatible with Fārābī's some concepts and ideas, in the light of his treatises that maintain authenticity.