Hizmet sektöründe bir çalışma biçimi olarak spor
Sport as a type of work in the service sector
- Tez No: 841901
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENAY GÖKBAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 228
Özet
Spor, doğrudan ya da dolaylı olarak hayatımızın önemli bir parçasıdır. İster sağlıklı bir yaşam amacıyla sportif etkinliklerde bulunun, ister desteklediğiniz spor kulübünün müsabakalarını izleyin veya gazetelerin spor sayfalarının takipçisi olun, spor yaşamınıza bir şekilde girmiş demektir. Tarihi, insanlık tarihiyle eş tutulabilecek spor olgusu, yirminci yüzyılın son çeyreğinde önemli bir dönüşüm geçirmiştir. Bir zamanlar gündelik kaygılarımızdan uzaklaşmak için alternatif bir uğraşken, artık bir endüstri halini almıştır. Diğer tüm endüstriyel alanlarda olduğu gibi, spor endüstrisinin de emekçileri bulunmaktadır ve bu emekçileri sarmalayan çalışma ilişkileri dünyasının, kavramları ve kurumlarıyla tanınma ve açıklanma sürecinin başlangıcı henüz yenidir. Türkiye'deki durum göz önünde tutulduğunda ise“yeni”yerine“çok yeni”ya da“olgunlaşmamış”sözcüklerini kullanmak daha doğru olacaktır. Bu çalışma, küresel kapitalist ekonominin bir hizmet sektörü olan spor endüstrisindeki çalışma ilişkilerini kavramaya yönelik bir başlangıç çabasıdır.
Özet (Çeviri)
Sport, directly or indirectly, is an important part of our lives. Whether you are in sportive activities for a healthy life, you watch the games of the sports club you support, or you follow the sports pages of the newspaper, all means that sports is in your life in one way. The fact of sports, which has a history equal to the history of humankind, had an important transformation at the last quarter of the twentieth century. Once it was an alternative occupation to apart from our daily anxieties, now it has become an industry. Like all other industrial fields, sports industry has its labourers and the beginning of the recognition and explanation process of the labour relations world, with its concepts and institutions, covering these labourers is still new. It will be more convenient to use the words of“very new”or“premature”instead of“new”, regarding the situation in our country. This work is a preliminary effort to figure out the labour relations in the sports industry, which is a service sector of the global capitalist economy.